انواع صفحه کلیدها در پریز لمسی

کلید و پریز از الزامات کار سیم کشی برق ساختمان است که امروزه درطرح های متنوع تولید و عرضه می گردد. اصولا نورپردازی هر ساختمانی، کمک شایانی به زیبایی بخشی فضا می کند. شاید بتوان گفت که تمام ابزارهایی که برای روشن سازی محیط استفاده می شوند نیز به اندازه خود منبع نور، پتانسیل زیباسازی را دارا هستند. نخستین موردی که در انتخاب کلید و پریز اهمیت دارد، استاندارد و سطح بالای ایمنی آن ها می باشد؛ چرا که این ابزار ارتباط مستقیمی با سلامت انسان ها دارد.نسل جدید کلید و پریزها علاوه بر طراحی ظاهری متفاوت و جذاب، قابلیت هوشمندسازی و کاربرد ریموتی را دارا هستند . در این مقاله قصد داریم در رابطه با انواع صفحه کلیدها در پریز لمسی صحبت کنیم.

فاکتورهای موثر بر طبقه بندی کلید های برق کدامند؟

1- براساس نوع اتصال: این فاکتورکلیدهای یک جهته ( یک پُل، دو پُل، سه پُل و سه پُل و نول) و کلیدهای چند جهته (دو جهته با حالت خاموش، دو مداره، تبدیل، تبدیل دو پُل و صلیبی) را شامل می گردد.

2- براساس نوع منبع: مستقیم (DC)، متناوب (AC) و هر دو متناوب و مستقیم .

3- بر اساس روش به کار انداختن کلید

4- براساس میزان عایق رطوبتی بودن ( درجه حفاظت در برابر آب)

5-بر اساس روش نصب ( روکار و یا توکار، نیمه کارو تابلویی)

انواع صفحه کلیدها در پریز لمسیانواع صفحه کلیدها در پریز لمسی-1

انواع صفحه کلیدها در پریز لمسی

صفحه کلیدهای لمسی پیزوالکتریک

کلیدهای لمسی پیزوالکتریک در پریز لمسی ، نوع سوم از انواع صفحه کلیدها در پریز لمسی هستند که شیوه ی کارکرد این کلیدها برمبنای رفتار سرامیک های پیزوالکتریک طراحی شده است و معمولا پشت یک سطح صاف ساخته می شوند. کلیدهای لمسی پیزوالکتریک از واسطه ها به صورت مجازی با هر نوع متریالی پشتیبانی می نمایند. بنابراین می توانند حتی به عنوان یک محرک نیز عمل نمایند، قابلیتی که برای کلیدهای لمسی خازنی و کلیدهای لمسی مقاومتی امکان پذیر نیست.

صفحه کلیدهای لمسی مقاومتی

نوع دیگری از انواع صفحه کلیدها در پریز لمسی، کلیدهای لمسی مقاومتی می باشند. که مکانیزم فعالیت این کلیدها برخلاف کلیدهای لمسی خازنی، بر مبنای دریافت ورودی به واسطه شارژ الکتریکی نمی باشد. بلکه شیوه ی عملکرد این کلیدها، متاثر از دو الکترود جایگذاری شده در آنهاست که با یکدیگر در تماس می باشند. به این صورت که وجود دو الکترود منجر به کاهش میزان مقاومت بین دو قطعه فلز می شوند. بنابراین به کلید لمسی مقاومتی اجازه عمل داده می شود. کلیدهای لمسی مقاومتی، به نسبت کمتر از کلیدهای لمسی خازنی متداولند اگرچه که کماکان از آنها برای بسیاری از مصارف صنعتی و تجاری استفاده می شود.

صفحه کلیدهای لمسی خازنی

کلیدهای لمسی خازنی موجود در پریز لمسی نوع خاصی از انواع صفحه کلیدها در پریز لمسی هستند که تنها به یک الکترود نیاز دارند تا عمل کنند. معمولا این الکترود پشت یک متریال غیرهادی مانند چوب، شیشه و حتی پلاستیک جایگذاری می شود. کلیدهای لمسی خازنی با استفاده از شارژ الکتریکی تولید شده به واسطه لمس کلید توسط انسان، کار می کنند. کلید شارژ و دشارژ می شود تا تغییرات ظرفیت خازن را شناسایی کند. بنابراین زمانیکه فرد کلید را لمس می کند، ظرفیت خازن افزایش می یابد و بنابراین کلید، ورودی دریافت شده از اپراتور انسانی را شناسایی می نماید. کلیدهای لمسی خازنی بعلاوه می توانند به عنوان سنسورهای مجاورتی کوتاه برد استفاده شوند.