بست کمربندی


بست کمربندی چیست؟

بست کمربندی نوعی بست، جهت نگهداشتن چند کابل یا جسم در کنار یکدیگر است. هر بست کمربندی یک دندانه‌ی هم سطح شده در یک طرف خود دارد که طرف دیگر بست درون آن قفل می‌شود. بست‌ کمربندی با توجه به نیاز مصرف کنندگان در رنگ‌ها و سایزهای مختلفی طراحی و ساخته‌ می‌شود که این سایزبندی‌های مختلف این امکان را فراهم‌ می‌کند که بتوان برای نگهداری بارهای کوچک، از نوع نازک بست  و برای بارهای بزرگ، از بست با استحکام کششی بالا استفاده کرد.

 

از این نوع بست برای مهار و بسته‌بندی و نگهداری سیم‌ها و کابل‌ها در میان لوازم جانبی برقی استفاده‌ می‌شود همچنین از بست کمربندی‌ می‌توان در هدایت لوله خروجی ماشین لباسشویی در منزل، درج قیمت روی محصولات در فروشگاه‌ها، بستن برچسب قیمت به یک محصول در قفسه یک فروشگاه، استفاده پلیس و نیروهای نظامی جهت دست بند زدن موقت و قرار دادن محصولات دسته‌ای در قفسه استفاده کرد‌. استفاده از این بست برای هیچ گروهی محدودیتی ندارد و به دلیل سهولت استفاده از آن و همچنین هزینه پایینی که دارد در موارد زیادی کاربرد دارد‌.

 

 

 

 

این نوع بست در زمینه‌های خاص مانند حمل و نقل، تجهیزات خانگی، سیم‌های بلندگو و ارتباطات از راه دور کاربرد وسیعی دارد‌. برای اطمینان از موثر واقع شدن این نوع بست، نگهداری صحیح از این ابزار امری ضروری است. تولیدکنندگان این محصول توصیه‌ می‌کنند که این نوع بست باید در محیط‌های خشک و خنک نگهداری شوند. زیرا محیط‌های خشک و خنک از تجزیه مواد تشکیل‌دهنده آن جلوگیری‌ می‌کنند همچنین تولیدکنندگان این محصول توصیه‌ می‌کنند از اعمال فشار زیاد بر روی این بست‌ها جلوگیری شود تا عملکرد و شکل خود را از دست ندهند‌.

 

انواع بست کمربندی

 

بست‌های کمربندی را‌ می‌توان به دو گروه استنلس استیل و  پلاستیکی تقسیم کرد‌.

 

  1. از بست کمربندی پلاستیکی برای بستن برچسب قیمت به یک محصول در قفسه یک فروشگاه و دست بند زدن به بازداشت شدگان استفاده‌ می‌کنند‌. این بست های پلاستیکی از پلی آمید ساخته شده‌اند و نسبت به شرایط محیطی تاثیرپذیر هستند. این محصولات تا قبل از استفاده در کیسه‌های خاء شده بسته‌بندی شده و نگهداری‌ می‌شوند. بهترین زمان برای مصرف بست کمربندی پلاستیکی تا ۳۰ روز بعد از باز کردن بسته‌بندی خاء است‌.
  2. بست  استنلس استیل از بهترین نوع بست جهت خوشه‌بندی کابل‌های شبکه است‌. این نوع بست در مقابل شرایط متفاوت آب و هوایی و اسید‌ها مقاومت زیادی دارد و آب را به خود جذب نمی کند به همین علت از آن در محیط‌های بسته و باز و در زیر زمین و زیر آب و در شرایطی که خوردگی، تغییرات جوی در بازه وسیع، ارتعاش، تابش شدید خورشید یا سرمای شدید وجود دارد استفاده‌ می‌شود‌. از مزایایی این نوع بست‌ می‌توان به مقاومت بسیار زیاد در برابر رطوبت، سرما و گرما، نور خورشید، مواد شیمیایی و اسیدها اشاره کرد.

مقایسه بست کمربندی استنلس استیل با بست کمربندی پلاستیکی

 

موارد استفاده از بست استیل مشابه بست کمربندی پلاستیکی است با این تفاوت که از بست استیل در موارد با مقاومت بالا استفاده‌ می‌گردد به عنوان مثال از بست استیل به دلیل مقاومت بالا برای خوشه بندی طولانی مدت کابل‌ها، لوله‌ها و شیلنگ‌ها استفاده‌ می‌شود. بست  پلاستیکی برخلاف بست کمربندی فلزی برای فضاهای باز اصلا مناسب نیست‌.

 

بست کمربندی چیست؟

بست کمربندی نوعی بست، جهت نگهداشتن چند کابل یا جسم در کنار یکدیگر است. هر بست کمربندی یک دندانه‌ی هم سطح شده در یک طرف خود دارد که طرف دیگر بست درون آن قفل می‌شود.

انواع بست کمربندی کدامند ؟

بست‌های کمربندی را‌ می‌توان به دو گروه استنلس استیل و  پلاستیکی تقسیم کرد‌.

کاربرد بست کمربندی چیست ؟

از این نوع بست برای مهار و بسته‌بندی و نگهداری سیم‌ها و کابل‌ها در میان لوازم جانبی برقی استفاده‌ می‌شود همچنین از بست کمربندی‌ می‌توان در هدایت لوله خروجی ماشین لباسشویی در منزل، درج قیمت روی محصولات در فروشگاه‌ها، بستن برچسب قیمت به یک محصول در قفسه یک فروشگاه، استفاده پلیس و نیروهای نظامی جهت دست بند زدن موقت و قرار دادن محصولات دسته‌ای در قفسه استفاده کرد‌.

Tags

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× پشتیبانی