بست کمربندی چیست ؟

فایل صوتی این متن


بست کمربندي چيست؟

بست کمربندی به نوارهای باریک و بسیار مقاوم پلاستیکی و فلزی گفته میشود که برای دسته بندی کابل، لوله های باریک و بستن لیبل بر روی اجناس مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. این نوارهای دارای بدنه دندانه داری بوده و مهم ترین ویژگی آنها، عدم باز و بزرگ تر شدن حلقه پس از عبور نوار از ضامن روی بست می باشد. تابان پارس؛ ارائه دهنده انواع بست کمربندی متعلق به برندهای مختلف در ادامه به سوالات متعددی از جمله اینکه این بست ها چه ویژگی هایی دارند و انواع مختلف آن از جمله بازشو و یکبار مصرف ها چه کاربردی داشته و قیمت آنها چطور محاسبه می گردد پاسخ خواهد داد. علاوه براین، نکاتی را برای خرید انواع بست کمربندی پلاستیکی و فلزی MST، مکس، ECO و برندهای ایرانی ارائه خواهد داد.


استفاده از تعداد زیاد از کابل ها در تابلوهای برق، راه اندازی شبک های کامپیوتری و موارد مشابه در شرایطی که دسته بندی به شیوه صحیح انجام نشود، به مرور مشکلات متعددی از قبیل پیچیدگی کابل ها و زمان بر شدن شناسایی آنها را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل به منظور مدیریت بهتر و ایجاد نظم در چنین شرایطی از نوارهای بسیار مقاوم پلاستیکی یا فلزی استفاده میشود که اصطلاحا به آن ها بست کمربندی گفته میشود. بست کمربندی به نوارهایی از جنس پلاستیک بسیار مقاوم یا ورق های فلزی گفته میشود که دارای ضامن بوده و اغلب یکبار مصرف می باشند.

منظور از یکبار مصرف بودن این بست ها، عدم افزایش اندازه حلقه آنها پس از بسته شدن به دور کابل و لوله های باریک و موارد مشابه می باشد و تنها می توان اندازه حلقه را کوچکتر کرد. به عبارت دیگر، پس از عبور نوار از ضامن، بست قفل شده و اندازه حلقه آن افزایش پیدا نخواهد کرد. این بست ها مقاومت بسیار بالایی داشته و به همین دلیل کاربرد بسیار بالایی در محیط های صنعتی و حتی منازل دارند.


لیست قیمت بست های کمربندی

نام کالاتعداد در کارتنقیمت (ریال)
بست کمربندی    سایز 2.5*1070000850
بست کمربندی    سایز 2.5*15500001200
بست کمربندی    سایز 2.5*120400001700
بست کمربندی    سایز 3.6*15320002200
بست کمربندی    سایز 3.6*20220002500
بست کمربندی    سایز 3.6*25220003300
بست کمربندی    سایز 3.6*30180003600
بست کمربندی    سایز 3.6*37120004900
بست کمربندی    سایز 4.8*20160003300
بست کمربندی    سایز 4.8*25150004300
بست کمربندی    سایز 4.8*30110005000
بست کمربندی    سایز 4.8*37100006300
بست کمربندی    سایز 4.8*431000010000
بست کمربندی    سایز 4.8*50700013000
بست کمربندی    سایز 7.6*3070009000
بست کمربندی    سایز 7.6*37600011000
بست کمربندی    سایز 7.6*53250029000


انواع بست کمربندي


با توجه به محیطی که قصد دارید از بست استفاده نمایید می توان گزینه های متعددی را انتخاب نمود. بر اساس یک دسته بندی کلی بر اساس متریال و جنس می توان انواع بست کمربندی را به صورت زیر گروه بندی کرد:


بست کمربندی پلاستیکی


همان طور که از نام این گروه مشخص است، متریال به کار رفته برای تولید آن ها پلاستیک و نایلون بسیار مقاوم بوده و بیشتر برای جمع و خوشه بندی کابل های برق در محیط های بسته مورد استفاده قرار میگیرند. علاوه بر مقاومت بسیار بالای این بست ها در برابر کشش، ممکن است در برابر تماس با نور خورشید و نور ماورابنفش از مقاومت آنها کاسته شود. به همین دلیل در نوع خاصی از بست کمربندی پلاستیکی از کربن به اندازه 2 درصد استفاده میشود که تاثیر زیادی بر مقاومت نوار دارد.برای خواندن مطالب درمورد نردبان کابل میتوانید:


بست کمربندی فلزی


اولین نمونه از بست ها دارای بدنه فلزی بوده و در سال 1958 برای مهار و گروه بندی سیم و کابل های مورد استفاده در هواپیما طراحی و تولید شد. این بست ها از استیل استنلس تولید شده و گزینه ای بسیار کاربردی برای محیط های روباز می باشد. این بست ها مقاومت کششی بسیار بالایی داشته و به همین دلیل برای اتصال شلنگ و لوله و اشیای سنگین به دیواره ها مورد استفاده قرار گرفته و در برابر نم و رطوبت و همچنین نوسانات دمایی کاملا مقاوم می باشند.

بست های فلزی در دو نوع بدون روکش و با روکش اپوکسی تقسیم بندی میشوند که گروه دوم به دست بدون دستکش و محافظ آسیب وارد نخواهد کرد.

علاوه بر متریال به کار رفته در این بست ها، آنها را می توان بر اساس نحوه عملکرد نیز گروه بندی نمود که شامل دو مورد زیر می باشند:


بست کمربندي یک بار مصرف


اغلب بست های کمبرندی پلاستیکی و فلزی دارای نوار دندانه دار و ضامن می باشند که پس از بسته شدن امکان باز شدن مجدد آنها وجود ندارد. به طوریکه برای اضافه شده کابل ها در داخل حلقه ای بست ها تنها را بریدن بست و استفاده از بست جدید می باشد.


بست کمربندی بازشو


نقطه مقابل نوع یکبار مصرف، بست هایی می باشند که می توان از آنها چندین مرتبه استفاده نمود. این بست ها به بست کمربندی بازشو معروف بوده و با توجه به چند بار مصرف بودنشان، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشند.

از دیگر انواع بست های کمربندی بر اساس ویژگی ها و همچنین مدل و برند تولید کننده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بست های دو قفل
 • بست سوپر قفل بدون دندانه
 • بست سوراخ دار
 • بست کمربندی yy تایوان
 • بست سفید لیبل دار
 • بست کمربندی لوله
 • بست کمربندي eco
 • بست کمربندي مکس
 • بست کمربندي mst
 • بست کمربندي ايراني

 

 

بست کمربندي چه کاربردي دارد؟


پلاستیک و فلز مورد استفاده در این بست ها مقاومت بالایی داشته و طول عمر بالایی دارند. علاوه براین، این سازه های کوچک شرایط را برای مدیریت و شناسایی کاربرد هر یک از کابل ها در شبک ها در هم پیچیده را آسان می کنند. به همین دلیل کاربرد بسیار زیادی در صنعت و محیط های مختلف دارند. از مهم ترین کاربردهای بست کمربندی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • گروه بندی و خوشه بندی کابل ها در شبکه های کامپیوتری و اتاق های سرور
 • گروه بندی و اتصال کابل های برق
 • اتصال علائم راهنمایی و رانندگی و تابلوها به میله های فلزی در محیط های باز
 • اتصال لیبل و اتکیت قیمت اجناس مخلتف
 • اتصال شلنگ و لوله های تاسیسات در کشتی ها
 • اتصال اشیای سنگین به دیواره ها

 

 قيمت انواع بست کمربندي


قیمت بست کمربندی بر اساس فاکتورهای مختلفی تعیین میشود که از مهم ترین آنها متریال به کار رفته در این ابزارها می باشد. به طور کلی قیمت بست های پلاستیکی ارزان تر از فلزی می باشد که در نوع فلزی نیز نمونه هایی که دارای روکش اپوکسی می باشند نیز گران تر از سایرین خواهند بود. همچنین لازم به ذکر است که بازشو یا سوپر قفل بودن بست، دو قفل بودن آنها یا سوراخ دار بودن و غیره نیز در قیمت ها تاثیرگذار است. برای استعلام قیمت انواع بست کمربندی می توانید با کارشناسان فروش تابان پارس تماس بگیرید.


نتیجه گیری


اگر قصد خرید این نوع بست دارید حتما قبل از خرید در مورد قیمت و هزینه‌های لازم برای خرید آن، اطلاعات کافی را داشته باشید‌. از آنجا که قیمت این محصول بسیار مناسب و ارزان است. شما‌ می‌توانید با توجه به بودجه‌هایی که دارید مناسب‌ترین بست را تهیه کنید‌. همچنین‌ می‌توانید قبل از خرید بست کمربندی، انتقادات و نظارت سایر خریدارن را در وب سایت مورد مطالعه قرار دهید تا بتوانید با خیال آسوده اقدام به خرید کنید. برای اطلاعات بیشتر و یا خرید بست کمربندی به سایت تابان پارس مراجعه نمایید.

سوالات متداول

1بست کمربندی چیست؟
بست کمربندی نوعی بست، جهت نگهداشتن چند کابل یا جسم در کنار یکدیگر است. هر بست کمربندی یک دندانه‌ی هم سطح شده در یک طرف خود دارد که طرف دیگر بست درون آن قفل می‌شود.
2انواع بست کمربندی کدامند ؟
بست‌های کمربندی را‌ می‌توان به دو گروه استنلس استیل و  پلاستیکی تقسیم کرد‌.
3کاربرد بست کمربندی چیست ؟
از این نوع بست برای مهار و بسته‌بندی و نگهداری سیم‌ها و کابل‌ها در میان لوازم جانبی برقی استفاده‌ می‌شود همچنین از بست کمربندی‌ می‌توان در هدایت لوله خروجی ماشین لباسشویی در منزل، درج قیمت روی محصولات در فروشگاه‌ها، بستن برچسب قیمت به یک محصول در قفسه یک فروشگاه، استفاده پلیس و نیروهای نظامی جهت دست بند زدن موقت و قرار دادن محصولات دسته‌ای در قفسه استفاده کرد‌.