لوله گالوانیزه

باید بدانید برای یک خرید خوب ابتدا باید همه چیز را در مورد لوله های گالوانیزه بدانید سپس برای خریدش اقدام کنید. لوله های گالوانیزه، لوله های فولادی هستند که به طی فرایندی به نام گالوانیزاسیون سرد با گرم با لایه ای از فلز مس پوشش داده شده اند. استفاده از فلز مس به عنوان پوشش این لوله باعث افزایش مقاومت این لوله ها در برابر عوامل خورنده می شود.

پادکست لوله گالوانیزه


لوله‌ها از لوازم ضروری در انواع صنایع هستند که در اکثر مواقع نیاز است تا از مواد درجه یک و مقاوم به خراش و خوردگی ساخته شوند. لوله گالوانیزه یک نوع از این لوله‌های خاص و مقاوم به زنگ است که مصارف زیادی دارد. این نوع لوله گاهی برای تخلیه فاضلاب یا انتقال آب و گاز یا در گلخانه‌ها برای آبیاری استفاده می‌شود.

 

لوله گالوانیزه چیست؟

 

لوله های گالوانیزه لوله های فولادی هستند که به طی فرایندی به نام گالوانیزاسیون سرد با گرم با لایه ای از فلز مس پوشش داده شده اند. استفاده از فلز مس به عنوان پوشش این لوله باعث افزایش مقاومت این لوله ها در برابر عوامل خورنده می شود. به جهت کاربرد گسترده این نوع لوله در صنایع مختلف این لوله ها در سایز ها و ابعاد متفاوت و با ضخامت پوشش متغیر تولید می شوند. قیمت این نوع لوله به نوع فرایند پوشش دهی، ضخامت پوشش، اندازه و ابعاد و برند تولید کننده آن وابسته است. در این جا لیست قیمت لوله های  گالوانیزه شاخه سه متری تابان پارس را مشاهده می کنید. بدیهی است که به دلیل نوسانات قیمت فولاد و محصولات فولادی قیمت این نوع لوله ها به روز محاسبه می شود.

هنگام نصب، لوله‌های گالوانیزه به نظر‌ می‌رسد شبیه رنگ نیکل است. اما با افزایش سن، لوله گالوانیزه بسته به محیط اطراف ممکن است بسیار کدر، سبک یا تیره به نظر برسد. ما همچنین خانه‌هایی را دیده ایم که در آنها لوله‌های آب رنگ آمیزی شده‌اند، بنابراین تشخیص آن در نگاه اول دشوار است.

 

انواع لوله گالوانیزه

 

  • لوله‌های فولادی گالوانیزه
  • لوله‌های آهنی گالوانیزه

 

فولادی: گاهی این نوع لوله‌ها برای تخلیه فاضلاب لوازم بهداشتی کوچک به کار برده‌ می‌شود ولی مورد استفاده اصلی آنها برای تهویه است. جنس این لوله‌ها از فولاد نرمی است که در ساختن آن ورق فولاد را با فشار داخل قالب عبور داده درز آن را جوش‌ می‌دهند و سپس آن‌ها را جهت افزایش مقاومت در برابر اسیدها و زنگ‌زدگی‌ها در یک وان آبکاری روی اندود گالوانیزه‌ می‌کنند. این نوع لوله‌ها نسبت به نوع آهنی در برابر اسیدها مقاومت کم‌تری دارند و کلیه اسیدهایی که برای چدن مضر هستند فولاد گالوانیزه را هم خراب‌ می‌کنند .

آهنی: جنس این لوله‌ها از آهن سفید نورد شده است که درز آن توسط دستگاه‌های درز جوش بهم جوش داده‌ می‌شود و سپس لوله را در فلز روی مذاب فرو‌ می‌برند. به همین علت آن‌ها را لوله‌های با درز نیز‌ می‌گویند. این نوع لوله‌ها از رنگ تیره و خاکستریشان شناخته‌ می‌شوند. و عموماً به دو صورت سبک و متوسط تولید‌ می‌شوند.

کلیه لوله‌های‌ گالوانیزه فولادی و آهنی در شاخه‌های ۶ متری و دو سر دنده با قطر اینچ تا ۸ اینچ تولید‌ می‌‌شوند. قطر این لوله‌ها معمولاً‌ قطر اسمی است که بزرگ‌تر از قطر داخلی و کوچک‌تر از قطر خارجی است. همچنین در بازار لوله‌ها را بر اساس نمره‌ می‌شناسند. لوله‌‌های گالوانیزه نیز به وسیله دنده پیچی به یکدیگر وصل و توسط مواد مناسب آب‌بندی‌ می‌شوند.

 

لوله گالوانیزه-تابان پارس

 

کاربرد لوله گالوانیزه

 

لوله گالوانیزه به دلیل داشتن اجزای ضد زنگ زدگی، در مصارف فضای باز و داخلی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. پوشش روی، روند خوردگی را کند‌ می‌کند و‌ می‌تواند لوله را برای دهه‌ها (در محیط مناسب) دوام دهد. این امر آن را برای کاربردهای دریایی و حمل و نقل آب سرد و گرم به طور یکسان ایده آل‌ می‌کند. لوله گالوانیزه برای هر نوع کار مناسب نیست. استفاده از لوله گالوانیزه با خطوط گاز معایبی دارد و معمولاً در کاربردهای زیرزمینی استفاده نمی‌شود. طول عمر لوله‌های گالوانیزه، مقرون به صرفه بودن و نگهداری کم است. آن‌ها‌ می‌توانند با یک چشم آموزش دیده بازرسی شوند و به راحتی جمع‌ می‌شوند. برای تمام نیازهای لوله کشی گالوانیزه خود، یک حرفه ای را انتخاب کنید که تجربه مورد نیاز شما را داشته باشد.

بیشتر بخوانیم : لوله فولادی برق چیست؟

نکات کلیدی هنگام خرید لوله گالوانیزه

 

  • مقاومت در برابر خوردگی
  • شکل پذیری
  • آسان برای استفاده
  • در برابر فشارهای شدید آب مقاومت کند

 

 

توضیح مختصر لوله‌های گالوانیزه سرد و گرم

 

گرم :

 

فلز مذاب با یک ماتریس آهن واکنش داده و یک لایه آلیاژ تولید‌ می‌کند، در نتیجه لایه و لایه آبکاری را ترکیب‌ می‌کند. گالوانیزه گرم‌ می‌باشد که ابتدا لوله فولادی را ترشی بزنید، به منظور از بین بردن اکسید آهن روی سطح لوله فولادی، پس از ترشی، آن را با محلول آبی کلرید آمونیوم یا کلرید روی یا یک محلول آبی مخلوط کلرید آمونیوم و کلرید روی، و سپس تغذیه‌ می‌شود.

گالوانیزه گرم‌ می‌تواند از مزایای آبکاری یکنواخت، چسبندگی قوی و عمر طولانی برخوردار باشد. بیش‌تر فرآیندهای شمالی از نوارهای گالوانیزه برای سیم پیچ مستقیم روی استفاده‌ می‌کنند.

قیمت لوله فولادی گالوانیزه سرد شاخه سه متری
قیمت هر متر لوله فولادی گالوانیزه سرد شاخه سه متری طول شاخه لوله فولادی گالوانیزه سرد انواع سایز لوله فولادی گالوانیزه سرد
13800000 به ازای هر متر شاخه سه متری سایز 13/5 لوله فولادی گالوانیزه سرد
14300000  به ازای هر متر شاخه سه متری سایز 16  لوله فولادی گالوانیزه سرد
18700000  به ازای هر متر شاخه سه متری سایز 21 لوله فولادی گالوانیزه سرد
35200000  به ازای هر متر شاخه سه متری سایز 29 لوله فولادی گالوانیزه سرد
46000000  به ازای هر متر شاخه سه متری سایز 36 لوله فولادی گالوانیزه سرد
63000000  به ازای هر متر شاخه سه متری سایز 48 لوله فولادی گالوانیزه سرد

 

سرد :

 

گالوانیزه سرد، الکتروگالوانیزه است. مقدار گالوانیزه بسیار کم است، فقط 10-50 گرم در متر مربع است و مقاومت در برابر خوردگی آن بسیار بدتر از لوله‌های گالوانیزه گرم است. تولیدکنندگان منظم لوله‌های گالوانیزه، به منظور اطمینان از کیفیت، بیشتر از الکترو گالوانیزه (آبکاری سرد) استفاده نمی‌کنند. فقط شرکت‌های کوچک با تجهیزات کوچک و تجهیزات قدیمی از فولاد گالوانیزه استفاده‌ می‌کنند، البته قیمت آن‌ها نسبتاً ارزان تر است. در خانه‌های تازه ساخت، استفاده از لوله‌های فولادی گالوانیزه سرد به عنوان لوله‌های آبرسانی ممنوع است.

قیمت لوله فولادی گالوانیزه سرد شاخه سه متری
قیمت هر متر لوله فولادی گالوانیزه سرد شاخه سه متری طول شاخه لوله فولادی گالوانیزه سرد انواع سایز لوله فولادی گالوانیزه سرد
13800000 به ازای هر متر شاخه سه متری سایز 13/5 لوله فولادی گالوانیزه سرد
14300000  به ازای هر متر شاخه سه متری سایز 16  لوله فولادی گالوانیزه سرد
18700000  به ازای هر متر شاخه سه متری سایز 21 لوله فولادی گالوانیزه سرد
35200000  به ازای هر متر شاخه سه متری سایز 29 لوله فولادی گالوانیزه سرد
46000000  به ازای هر متر شاخه سه متری سایز 36 لوله فولادی گالوانیزه سرد
63000000  به ازای هر متر شاخه سه متری سایز 48 لوله فولادی گالوانیزه سرد

 

لوله گالوانیزه-تابان پارس

 

نتیجه‌گیری

 

لوله گالوانیزه که در ابعاد و سایز‌های مختلف تولید و عرضه می‌شود،امکان ساخت آن در سایز دلخواه مشتری نیز وجود دارد.اما از آنجایی که شرکت‌ها برای ساخت لوله گالوانیزه با سایز سفارشی مشتری هزینه بیش‌تری دریافت می‌کنند. بهتر است از سایز آماده مشابه با سایز دلخواه استفاده شود. سایز لوله گالوانیزه باتوجه به ضخامت ان قابل تغییر است. در ساخت لوله ضخامت دیواره باعث کم شدن قطر داخلی می‌شود. هر یک از روش‌های پوشش دادن لوله‌های فولادی مزایا و محدودیت‌های متفاوتی را دارا هستند. عواملی همچون خواص فیزیکی سیال، دما، میزان فشار و خواص محیطی از مواردی هستند که باید در انتخاب نوع لوله به آن‌ها توجه داشت و همین امر باعث شده است که لوله گالوانیزه نسبت به سایر لوله‌ها از مزایای بیش‌تری برخوردار باشد.

شرکت تابان پارس با بهره گیری از توانایی و تجربیات مدیران ارشد خود و با بکار گیری فوق هوشمند ترین تجهیزات مهندسی در راستای طراحی ، تولید و اجرای پروژه های برق صنعتی و ساختمانی فعالیت خود را آغاز نموده است .. هم اکنون با افتخار محصولاتی را در زمینه صنعت برق از جمله : انواع تابلوهای برق ، سینی کابل ، اتصالات و سیستم های نگهدارنده سینی کابل ، نردبان کابل ، انواع لوله ی فولادی برق و دیگر تجهیزات برقی نظیر لوله های pvc و upvc برق را عرضه نموده ایم تا بتوانیم رضایت مشتریان عزیزمان را جلب بنماییم

سوالات متداول

1نکات قبل از خرید لوله گالوانیزه چیست ؟

  • مقاومت در برابر خوردگی
  • شکل پذیری
  • آسان برای استفاده
  • در برابر فشارهای شدید آب مقاومت کند

2لوله گالوانیزه چیست ؟
لوله‌های گالوانیزه لوله‌های فولادی هستند که برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی در پوشش محافظ روی، فرو رفته‌اند. لوله کشی گالوانیزه معمولاً در خانه‌های ساخته شده قبل از سال 1960 نصب‌ می‌شد. هنگامی که اختراع شد، این نوع لوله جایگزینی لوله‌های سرب برای خطوط آبرسانی بود.
3کاربرد های لوله گالوانیزه چیست ؟
لوله گالوانیزه به دلیل داشتن اجزای ضد زنگ زدگی، در مصارف فضای باز و داخلی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. پوشش روی، روند خوردگی را کند‌ می‌کند و‌ می‌تواند لوله را برای دهه‌ها (در محیط مناسب) دوام دهد. این امر آن را برای کاربردهای دریایی و حمل و نقل آب سرد و گرم به طور یکسان ایده آل‌ می‌کند.
4آیا لوله گالوانیزه برای هر کاری مناسب است ؟
لوله گالوانیزه برای هر نوع کار مناسب نیست. استفاده از لوله گالوانیزه با خطوط گاز معایبی دارد و معمولاً در کاربردهای زیرزمینی استفاده نمی‌شود. طول عمر لوله‌های گالوانیزه، مقرون به صرفه بودن و نگهداری کم است. آن‌ها‌ می‌توانند با یک چشم آموزش دیده بازرسی شوند و به راحتی جمع‌ می‌شوند.
Tags

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× پشتیبانی