کابل شو

کابل شو - تابان پارس

کابل شو چیست؟

کابل شو یکی پرکاربرد ترین ابزار در اجرا انواع پروژه های برق صنعتی است. در بسیاری از مواقع هنگام اجرای پروژه های برق صنعتی لازم است، بین دو کابل یا بین یک کابل با تجهیزات الکتریکی  مرتبط اتصالی برقرار شود. اتصال مورد نظر باید از نظر ایمنی مطمئن باشد تا خطر قطع جریان ، آسیب به تجهیزات الکتریکی یا آتش سوزی به حداقل برسد. علاوه بر ایمنی کافی، اتصال مورد نظر باید از نظر کیفی هم وضعیت مطلوبی داشته باشد. کابل شو ابزاری است که برای برقراری اتصال ایمن و انتقال جریان مطلوب مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله جایگزین مناسبی برای چسپ های برق یا اتصالات نامطمئن دیگر نظیر پیچش دستی کابل هاست. در این گفتار با انواع  کابل شو ، ویژگی ها و کاربردهای آن بیشتر آشنا خواهید شد.

کابل شو - تابان پارس

کابل شو چیست؟

این وسیله که با نام های دیگری مانند سرسیم یا وایرشو هم در صنعت برق شناخته می شود. قطعه ای با متریال فلزی است که امکان اتصال ایمن و مناسب را بین دو کابل یا بین کابل و محل اتصال به لوازم برقی و تجهیزات الکتریکی کمک  می کند. اگر اتصال به درستی برقرار نشود ممکن است با افزایش میزان مقاومت هادی و به دنبال آن تولید گرمای بیشتر توسط هادی شارش جریان الکتریکی در طول مسیر انتقال دچار اختلال شود.کابل شو با ایجاد اتصال ایمن امکان تدوام جریان الکتریکی را در طول مسیر انتقال فراهم می کند و ریسک خطرات ناشی از اتصال نامطمئن مانند آتش سوزی  را به حداقل می رساند.

کابل شو وسیله بسیار مهمی است که امروزه در سیم کشی های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. شاید شما نیز فلز نقره ای در انتهای کابل ها را مشاهده کرده باشید؛ این قطعات همان کابل شو هستند که در صنعت الکترونیک به ان ها وایرشو یا سرسیم نیز گفته می شود.

این ابزارها را معمولا به منظور اتصال قسم هادی کابل ها به دستگاه ها، وسایل برقی و یا سطوح مختلف استفاده می کنند. اگر به باتری خودرو دقت کرده باشید مطمئنا گیره هایی که سیم ها را به باتری متصل کرده اند مشاهده کرده اید، این گیره ها نمونه بارزی از کابل شو می باشند.

به طور کلی این ابزار برای ثابت نگه داشتن سیم ها و هنگامی که امکان اتصال مستقیم وجود نداشته باشد مورد استفاده قرار می گیرند. طراحی کابلشو باعث شده نصب، نگهداری و تعمیر آن ها به راحتی انجام شود. به کمک این ابزار می توان امنیت بیشتری در سیم کشی ها به وجود آورد، بنابراین اهمیت زیادی نیز دارند. ازهمین رو در ادامه این مطلب ما قصد داریم شما را با انواع کابل شو و ضرورت استفاده از آن آشنا سازیم. پس در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه همراه ما باشید!

چرا بهتر است از کابل شو استفاده کنیم؟

قبل از آنکه کابلشوها را برای اتصال سرسیم مورد استفاده قرار دهند معمولا برای ایجاد اتصالات الکتریکی به کمک پیچاندن مستقیم سیم ها به یک دیگر کمک می گرفتند. برای ثابت نگه داشتن این اتصال نیز از چسب برق استفاده می کردند! اما همانطور که حدس می زنید این کار روشی بسیار خطرناک برای ایجاد اتصالات الکتریکی بوده و امنیت آنچنانی هم نداشت.

به همین علت نیز امروزه از کابلشو برای ایجاد اتصال الکتریکی استفاده می کنند. ایجاد جریان الکتریکی به کمک این ابزارها دارای امنیت بیشتری نسبت به روش قبلی است، به این علت نیز در حال حاضر این محصولات جزو قطعات با اهمیت در سیم کشی های مختلف هستند. این ابزارها تنها در سیم کشی های ساختمانی مورد استفاده قرار نگرفته و کاربرد های بسیار گسترده ای دارند از همین رو نیز همه افراد باید از کارایی آن آگاهی کاملی داشته باشند.

لازم به ذکر است که فروشگاه اینترنتی تابان پارس یکی از ارائه کنندگان کابلشو در ایران بوده و انواع مختلفی از این محصولات و ابزارها را به مصرف کنندگان در سراسر کشور عرضه می کند. در ادامه علاوه بر بررسی انواع مختلفی از این ابزار شما را از خدمات فروشگاه تابان پارس نیز آگاه می سازیم.

معرفی و آشنایی با کابل شو

این قطعه در واقع نوعی انتقال دهنده جریان است که با برقراری اتصال بین دو سطح که دارای سطح مقطع دایره یا نیم دایره هستند، به برقراری و تدوام جریان در طول شبکه انتقال کمک می کند. کابل شو با برقراری اتصال مطمئن بین محل اتصال  و کابل از قطع جریان الکتریکی و تولید گرمای زیاد در محل اتصال جلوگیری می‌کند .به این ترتیب این قطعه با جلوگیری از افزایش مقاومت هادی یا قطع و وصل شدن جریان از آسیب به وسایل الکتریکی جلوگیری می کند.

کابل شو - تابان پارس
کابل شو - تابان پارس

انواع کابل شو

کابل شوها بر اساس پارامترهای مختلف در انواع مختلفی دسته بندی می شوند، در رایج ترین نوع دسته بندی کابل شوها که بر اساس متریال صورت می گیرد، سه نوع مسی، آلومینیومی و بی متال در دسترس هستند. کابل شوهای مسی و آلمینیومی هم خود انواع جداگانه ای دارند. به طور کلی انواع این قطعه شامل موارد زیر هستند:

  • کابل شو مسی

در صنعت برق به طور کلی دو نوع از این ابزار ساخته می شود، که یکی از آن ها کابل شو مسی می باشد. جنس این ابزار همانطور که از نامش نیز پیداست فلز مس بوده و معمولا ان را از لوله ای مسی که سطحی صاف و یک دست داشته باشد می سازند. لوله ای مسی به کار رفته برای ساخت این محصول نباید هیچ شکافی داشته باشد.

خلوص مس در این ابزار بیش از 99 درصد بوده و استاندارد DIN 46235 در ساخت آن رعایت می گردد. از همین رو هنگام پرس لوله مسی و ساخت آن هیچگونه شکافی روی کابل شو ایجاد نمی شود. در حال حاضر در فروشگاه تابان پارس می توان انواع مختلفی از این ابزارهای مسی مانند استاندارد، چهارسوراخه، دوسوراخه، پیچی و زاویه دار را خریداری کرد.

  • کابل شو آلمینیومی

استفاده از هادی آلومینیوم دارای روند روبه رشدی می باشد. در پی آن نیز آلومینیوم به صنعت برق و الکتریک نیز وارد گشته و در ساخت محصولاتی مانند کابل شو مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که در بالا نیز گفته شد این ابزار برای اتصال سرسیم به کار رفته و برای داشتن اتصالی امن لازم و ضروری می باشد. در حال حاضر با توجه به تنوع بسیار زیادی که در ساخت این ابزار وجود دارد، هر کدام از آن ها با توجه به جنسشان برای اتصال سیم هایی به خصوص به کار می روند. برای مثال کابل شوهای آلومینیومی برای اتصال سیم هایی از جنس آلومینیوم مناسب هستند.

  • کابل شو بی متال

معمولا از نوع بی متال برای برقراری جریان بین دو کابل غیر هم جنس استفاده می شود.در ساختار این نوع کابل شو از دو فلز غیر همجنس استفاده شده است. کابل شوهای بی متال نیز خود در دو دسته با نام های DTL1  و DTL2  تقسیم بندی می شوند.

بیشتر بخوانیم : لوله فولادی برق چیست؟

  • کابل شو 25

این محصول نیز نوع دیگری از کابل شوها است که برای اتصال سرسیم و ایجاد میدانی امن برای انتقال جریان الکتریکی به کار می رود. کابل شو25 با دو جنس آلومینیوم و مس در فروشگاه تابان پارس موجود می باشد. لازم به ذکر است که برخی مواقع در ساخت این ابزارها فلز مس و هادی آلومینیوم با یک دیگر ترکیب می گردد.

  • کابل شو 16

این ابزار نیز روی سر سیم قرار گرفته و به منظور حفظ امنیت برای اتصال سرسیم به وسایل برقی یا به سیمی دیگر استفاده می شود. معمولا این نوع از کابل شوها برای اتصال سیم هایی به همان اندازه مناسب بوده و برای سیم های بزرگ تر قابل استفاده نیستند. این محصول را نیز می توانید از طریق فروشگاه تابان پارس خریداری کنید.

مشخصات کابل شو

کابل شوها  بر اساس معیارهای مختلف در انواع مختلف طبقه بندی می شوند، به طور کلی هر کابل مشخصات فنی و ظاهری منحصر به فردی دارد. سه مشخصه اصلی کابل شوها شامل موارد زیر است.

  • ضخامت کابل شو

ضخامت این قطعه یکی از مشخصات کلیدی آن است. معمولا ضخامت کابل شوها متناسب با  میزان جریان عبوری در محل اتصال تعیین می شود. در واقع، نوع کابل مهم ترین معیار تعیین کننده ضخامت و ابعاد قطعه مورد نظر است.

  • جنس کابل شو

دومین مشخصه کلیدی هر کابل شو جنس آن است. جنس کابل شوها ممکن است مسی، آلمینیومی با تلفیقی از دو فلز ناهمسان باشد.

  • نوع اتصال کابل شو

نوع اتصال این قطعه با هادی ممکن است پرسی، پیچی یا لحیمی باشد. از نظر فنی و کیفیت و ایمنی اتصال پرسی، پیچی و لحیمی به ترتیب الویت دارند.

کابل شو - تابان پارس

انبر کابل شو

برای اتصال کابل شوها به کابل لازم است با استفاده از ابزار پرس کابل شو اتصال را محکم کرد. همانطور که گفته شد نوع اتصال کابل شوها می تواند به صورت پرسی، پیچی یا لحیم کاری باشد. در اتصالات غیر لحیمی کابل شوها از ابزار پرس کابل شو برای محکم کردن اتصال استفاده می شود. ابزار پرس کابل شوها ممکن است انبر کابل شو دستی یا ابزار پرس هیدرولیک باشند. از انبر کابل شو به دلیل در دسترس بودن بیشتر از سایر انواع ابزار پرس این قطعه استفاده می شود.

قیمت کابل شو

قیمت کابل شوها به پارامترهای مختلفی بستگی دارد بعضی از فاکتورهایی که در تعیین قیمت این قطعه موثر هستند شامل جنس، سطح مقطع ، ابعاد و برند سازنده این قطعه هستند. بر اساس معیارهای گفته شده و نیز معیارهای دیگر مانند نوع اتصال ایجاد شده توسط این قطعه، انواع مختلف کابل شو  از طیف قیمتی گسترده و متنوعی برخوردارند.

تشخیص کیفیت انواع کابل شو

قبل از هر چیز بهتر است بگوییم که کیفیت محصولات ارائه شده در فروشگاه تابان پارس کاملا اطمینانی می باشند. تمامی محصولاتی که در این فروشگاه عرضه می گردد با توجه به استانداردهای بالایی ساخته شده اند و در این زمینه جای هیچگونه نگرانی نخواهد بود.

اما به طور کلی برای تشخیص کیفیت این محصولات باید به عواملی چون سطح لوله آن توجه کرد، معمولا ابزارهایی که دارای کیفیت بالایی می باشند از سطوحی صاف و بدون شکاف بهره مند هستند. به علاوه طول لوله کابل شو نیز نشان از کیفیت بالای آن می باشد. به یاد داشته باشید که کیفیت تاثیر بسیار زیادی در ایجاد اتصالی امن خواهد داشت پس هیچگاه آن را نادیده نگیرید.

ابعاد کابل شو

این محصول دارای ابعاد متفاوتی است، مطمئنا اندازه کابل شو باید با اندازه سیم همخوانی داشته باشد، بنابراین برای هر نوع سیمی باید ابزاری متناسب خریداری شود. مصرف کنندگان می توانند انواع مختلفی از کابل شو را در اندازه های مختلف و با جنس دلخواه از تابان پارس تهیه کنند.

کابل شو - تابان پارس

خرید کابل شو

برای خرید کابل شوها مناسب باید به معیارهای مختلفی مانند قطر کابل، جنس هادی کابل ، سطح مقطع کابل و… توجه کافی داشته باشید. خرید کابل شوها  به صورت اینترنتی هم یکی از روش های خرید آسان این محصول پر کاربرد در صنایع برق است.

سخن پایانی

در این گفتار نکاتی را  پیرامون کابل شوها به عنوان یکی از تجهیزات  کاربردی در صنعت برق بیان کردیم. استفاده از این قطعه متناسب با نوع پروژه یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که هنگام اجرا انواع پروژه های برق صنعتی باید به آن توجه شود. شرکت تابان پارس با بهره مندی از کادری متخصص و با تجربه و هم چنین تجهیزات مهندسی فوق هوشمند آماده خدمات رسانی در زمینه طراحی ، تولید و اجرای انواع پروژه های برق صنعتی است. شما می توانید یا مراجعه به وب سایت تابان پارس با خدمات و محصولات مرتبط با پروژه های برق صنعتی بیشتر آشنا شوید.

سوالات متداول کابل شو

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

کابل شو چیست؟

در بسیاری از مواقع هنگام اجرای پروژه های برق صنعتی لازم است، بین دو کابل یا بین یک کابل با تجهیزات الکتریکی  مرتبط اتصالی برقرار شود. اتصال مورد نظر باید از نظر ایمنی مطمئن باشد تا خطر قطع جریان ، آسیب به تجهیزات الکتریکی یا آتش سوزی به حداقل برسد. علاوه بر ایمنی کافی، اتصال مورد نظر باید از نظر کیفی هم وضعیت مطلوبی داشته باشد. این ابزار برای برقراری اتصال ایمن و انتقال جریان مطلوب مورد استفاده قرار می گیرد.

ضخامت کابل شو به چه عواملی بستگی دارد؟

معمولا ضخامت این قطعه متناسب با  میزان جریان عبوری در محل اتصال تعیین می شود. در واقع، نوع کابل مهم ترین معیار  تعیین کننده  ضخامت و ابعاد این وسیله مورد نظر است.

چه نوع اتصالی برای کابل شو ایمن تر است؟

نوع اتصال کابل شوها با هادی ممکن است پرسی، پیچی یا لحیمی باشد. از نظر فنی و کیفیت و ایمنی اتصال پرسی، پیچی و لحیمی به ترتیب الویت دارند.

Tags
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
× پشتیبانی