کابل شو

کابل شو یکی پرکاربرد ترین ابزار در اجرا انواع پروژه های برق صنعتی است. در بسیاری از مواقع هنگام اجرای پروژه های برق صنعتی لازم است، بین دو کابل یا بین یک کابل با تجهیزات الکتریکی  مرتبط اتصالی برقرار شود. اتصال مورد نظر باید از نظر ایمنی مطمئن باشد تا خطر قطع جریان ، آسیب به تجهیزات الکتریکی یا آتش سوزی به حداقل برسد. علاوه بر ایمنی کافی، اتصال مورد نظر باید از نظر کیفی هم وضعیت مطلوبی داشته باشد. کابل شو ابزاری است که برای برقراری اتصال ایمن و انتقال جریان مطلوب مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله جایگزین مناسبی برای چسپ های برق یا اتصالات نامطمئن دیگر نظیر پیچش دستی کابل هاست. در این گفتار با انواع  کابل شو ، ویژگی ها و کاربردهای آن بیشتر آشنا خواهید شد.

کابل شو - تابان پارس

کابل شو چیست؟

این وسیله که با نام های دیگری مانند سرسیم یا وایرشو هم در صنعت برق شناخته می شود. قطعه ای با متریال فلزی است که امکان اتصال ایمن و مناسب را بین دو کابل یا بین کابل و محل اتصال به لوازم برقی و تجهیزات الکتریکی کمک  می کند. اگر اتصال به درستی برقرار نشود ممکن است با افزایش میزان مقاومت هادی و به دنبال آن تولید گرمای بیشتر توسط هادی شارش جریان الکتریکی در طول مسیر انتقال دچار اختلال شود.کابل شو با ایجاد اتصال ایمن امکان تدوام جریان الکتریکی را در طول مسیر انتقال فراهم می کند و ریسک خطرات ناشی از اتصال نامطمئن مانند آتش سوزی  را به حداقل می رساند.

معرفی و آشنایی با کابل شو

این قطعه در واقع نوعی انتقال دهنده جریان است که با برقراری اتصال بین دو سطح که دارای سطح مقطع دایره یا نیم دایره هستند، به برقراری و تدوام جریان در طول شبکه انتقال کمک می کند. کابل شو با برقراری اتصال مطمئن بین محل اتصال  و کابل از قطع جریان الکتریکی و تولید گرمای زیاد در محل اتصال جلوگیری می‌کند .به این ترتیب این قطعه با جلوگیری از افزایش مقاومت هادی یا قطع و وصل شدن جریان از آسیب به وسایل الکتریکی جلوگیری می کند.

کابل شو - تابان پارس
کابل شو - تابان پارس

انواع کابل شو

کابل شوها بر اساس پارامترهای مختلف در انواع مختلفی دسته بندی می شوند، در رایج ترین نوع دسته بندی کابل شوها که بر اساس متریال صورت می گیرد، سه نوع مسی، آلومینیومی و بی متال در دسترس هستند. کابل شوهای مسی و آلمینیومی هم خود انواع جداگانه ای دارند. به طور کلی انواع این قطعه شامل موارد زیر هستند:

  • کابل شو تمام مسی

نوع تمام مسی محبوب ترین نوع کابل شو به شمار می رود.این قطعه برای اتصال کابل های مسی به تجهیزات و لوازم الکتریکی استفاده می شود. کابل شوهای مسی انواع مختلفی دارند از جمله رایج ترین انواعش می توان به کابل شو تمام مسی چهار سوراخه ، تمام مسی دو سوراخه، مسی پیچی و زاویه دار اشاره کرد. هر کدام از انواع کابل شوهای مسی برای برقراری اتصال با کابل های متفاوت کاربرد دارند.

  • کابل شو آلمینیومی

از کابل شوهای آلمینیومی هم برای برقراری اتصال بین دو کابل مسی یا اتصال کابل مسی به محل اتصال در لوازم برقی استفاده می شود. این نوع کابل شوها مانند کابل شوهای مسی در انواع دو و چهار سوراخه ، پیچی و زوایه دار تولید و با توجه به نوع کابل و سطح مقطع آن مورد استفاده قرار می گیرند.

  • کابل شو بی متال

معمولا از نوع بی متال برای برقراری جریان بین دو کابل غیر هم جنس استفاده می شود.در ساختار این نوع کابل شو از دو فلز غیر همجنس استفاده شده است. کابل شوهای بی متال نیز خود در دو دسته با نام های DTL1  و DTL2  تقسیم بندی می شوند.

مشخصات کابل شو

کابل شوها  بر اساس معیارهای مختلف در انواع مختلف طبقه بندی می شوند، به طور کلی هر کابل مشخصات فنی و ظاهری منحصر به فردی دارد. سه مشخصه اصلی کابل شوها شامل موارد زیر است.

  • ضخامت کابل شو

ضخامت این قطعه یکی از مشخصات کلیدی آن است. معمولا ضخامت کابل شوها متناسب با  میزان جریان عبوری در محل اتصال تعیین می شود. در واقع، نوع کابل مهم ترین معیار تعیین کننده ضخامت و ابعاد قطعه مورد نظر است.

  • جنس کابل شو

دومین مشخصه کلیدی هر کابل شو جنس آن است. جنس کابل شوها ممکن است مسی، آلمینیومی با تلفیقی از دو فلز ناهمسان باشد.

  • نوع اتصال کابل شو

نوع اتصال این قطعه با هادی ممکن است پرسی، پیچی یا لحیمی باشد. از نظر فنی و کیفیت و ایمنی اتصال پرسی، پیچی و لحیمی به ترتیب الویت دارند.

کابل شو - تابان پارس

انبر کابل شو

برای اتصال کابل شوها به کابل لازم است با استفاده از ابزار پرس کابل شو اتصال را محکم کرد. همانطور که گفته شد نوع اتصال کابل شوها می تواند به صورت پرسی، پیچی یا لحیم کاری باشد. در اتصالات غیر لحیمی کابل شوها از ابزار پرس کابل شو برای محکم کردن اتصال استفاده می شود. ابزار پرس کابل شوها ممکن است انبر کابل شو دستی یا ابزار پرس هیدرولیک باشند. از انبر کابل شو به دلیل در دسترس بودن بیشتر از سایر انواع ابزار پرس این قطعه استفاده می شود.

قیمت کابل شو

قیمت کابل شوها به پارامترهای مختلفی بستگی دارد بعضی از فاکتورهایی که در تعیین قیمت این قطعه موثر هستند شامل جنس، سطح مقطع ، ابعاد و برند سازنده این قطعه هستند. بر اساس معیارهای گفته شده و نیز معیارهای دیگر مانند نوع اتصال ایجاد شده توسط این قطعه، انواع مختلف کابل شو  از طیف قیمتی گسترده و متنوعی برخوردارند.

کابل شو - تابان پارس

خرید کابل شو

برای خرید کابل شوها مناسب باید به معیارهای مختلفی مانند قطر کابل، جنس هادی کابل ، سطح مقطع کابل و… توجه کافی داشته باشید. خرید کابل شوها  به صورت اینترنتی هم یکی از روش های خرید آسان این محصول پر کاربرد در صنایع برق است.

سخن پایانی

در این گفتار نکاتی را  پیرامون کابل شوها به عنوان یکی از تجهیزات  کاربردی در صنعت برق بیان کردیم. استفاده از این قطعه متناسب با نوع پروژه یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که هنگام اجرا انواع پروژه های برق صنعتی باید به آن توجه شود. شرکت تابان پارس با بهره مندی از کادری متخصص و با تجربه و هم چنین تجهیزات مهندسی فوق هوشمند آماده خدمات رسانی در زمینه طراحی ، تولید و اجرای انواع پروژه های برق صنعتی است. شما می توانید یا مراجعه به وب سایت تابان پارس با خدمات و محصولات مرتبط با پروژه های برق صنعتی بیشتر آشنا شوید.

سوالات متداول کابل شو

کابل شو چیست؟

در بسیاری از مواقع هنگام اجرای پروژه های برق صنعتی لازم است، بین دو کابل یا بین یک کابل با تجهیزات الکتریکی  مرتبط اتصالی برقرار شود. اتصال مورد نظر باید از نظر ایمنی مطمئن باشد تا خطر قطع جریان ، آسیب به تجهیزات الکتریکی یا آتش سوزی به حداقل برسد. علاوه بر ایمنی کافی، اتصال مورد نظر باید از نظر کیفی هم وضعیت مطلوبی داشته باشد. این ابزار برای برقراری اتصال ایمن و انتقال جریان مطلوب مورد استفاده قرار می گیرد.

ضخامت کابل شو به چه عواملی بستگی دارد؟

معمولا ضخامت این قطعه متناسب با  میزان جریان عبوری در محل اتصال تعیین می شود. در واقع، نوع کابل مهم ترین معیار  تعیین کننده  ضخامت و ابعاد این وسیله مورد نظر است.

چه نوع اتصالی برای کابل شو ایمن تر است؟

نوع اتصال کابل شوها با هادی ممکن است پرسی، پیچی یا لحیمی باشد. از نظر فنی و کیفیت و ایمنی اتصال پرسی، پیچی و لحیمی به ترتیب الویت دارند.

Tags

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× پشتیبانی