لوله فولادی برق

لوله فولادی برق - تابان پارس
پادکست لوله فولادی برق

لوله فولادی برق یا کاندوئیت از جمله تجهیزات مورد استفاده در تاسیسات و سیم کشی برق ساختمان های مسکونی و صنعتی می باشد که از کابل ها محافظت می کنند. این لوله ها دارای بدنه فلزی بوده و بر اساس نوع روکش مورد استفاده در آنها در گروه های مختلفی تقسیم بندی میشوند. پارس تابان؛ ارائه دهنده انواع لوله فولادی برق گالوانیزه گرم و سرد و درزدار و بدون درز در ادامه به معرفی این محصول پرداخته و قیمت و موارد مهم در خرید آن را شرح خواهد داد.

عناوین :

لوله فولادي برق چيست؟
انواع لوله فولادي برق
قيمت و نصب لوله فولادي برق
خرید لوله فولادی برق

لوله فولادي برق چيست؟

هدایت و عبور سیم های برق از بخش های مختلف ساختمان ها نیاز با در نظر گرفتن موارد ایمنی داشته و تا حد امکان باید شرایطی را فراهم نمود که از آسیب وارد شدن به بدنه آنها و قطع شدن اتصالات جلوگیری شود. از جمله راهکاری مناسب در این زمینه می توان به استفاده از لوله فولادی برق اشاره نمود که سیم های برق در آنها قرار گرفته و در مسیر مورد نظر هدایت می شوند. این لوله ها اغلب از فلزات تولید می شوند تا در برابر نم و رطوبت و همچنین ضربه، فشار و نوسانات دمایی مقاومت ایده آلی داشته و از کابل های برق در شرایط مختلف از جمله آتش سوزی محافظت کنند.

لوله فولادی سیاه برق چیست؟

لوله برق سیاه به جهت مزیت­هایی که دارد، مورد استفاده فراوان قرار می­گیرد. لوله فولادی سیاه برق در واقع یک لوله از جنس فولاد و سیاه رنگ است که روی سطح آن هیچ لایه‌ای از روی و رنگ وجود ندارد. رنگ سیاه این لوله به دلیل اکسید آهنی می­باشد که در پروسه ساخت آن بوجود می‌آید.این لوله در جاهایی به لوله برق مشکی یا لوله فولادی مشکی نیز شناخته می­شود. چنانچه بخواهیم تعریفی ساده و مختصر از لوله سیاه فولادی داشته باشیم، باید بگوییم که لوله سیاه نوعی لوله فولادی است که فرایند گالوانیزاسیون را از سر نگذرانده است و نام آن به دلیل تغییراتی که اکسید آهن بر آن ایجاد کرده لوله سیاه گذاشته شده است.از این نوع لوله‌ها در موقعیت‌هایی استفاده می‌شود که به لوله گالوانیزه احتیاجی نباشد.

لوله فولادی برق - تابان پارس

انواع لوله فولادي برق

لوله های فولادی برق نه تنها در محیط های صنعتی، بلکه در ساختمان های مسکونی نیز استفاده شده و با توجه به شرایط محیطی می توان از انواع مختلف آنها گزینه های مناسب را انتخاب نمود. در دسته بندی کلی و بر اساس نحوه تولید لوله های کاندوئیت فلزی برق می توان آنها را در دو گروه قرار داد که عبارتند از:

 

لوله فلزی درزدار برق

گروه دیگری از لوله های کاندوئیت فلزی برق از خمیدگی و جوش دادن نقطه اتصال دو لبه ورق های فلزی تولید میشوند که به لوله های درزدار شناخته شده هستند. ورق های مورد استفاده در این لوله ها فلزی با روکش گالوانیزه بوده و مقاومت آنها در سطح مطلوبی قرار داشته و ارزن تر از نوع بدون درز می باشند.

لوله فولادی برق بدون درز

مهم ترین و اصلی ترین ویژگی این لوله ها تولید بدون هیچگونه درز و جوشکاری می باشد و به لوله های مانیسمان نیز معروف هستند. این لوله ها به شیوه های مختلف از قبیل سوراخ کردن شمش های فولادی یا تولید از طریق قالب گیری مواد فلزی مذاب تهیه میشوند و هیچگونه جوشکاری و درز در بدنه آنها مشاهده نمیشود. با توجه به عدم وجود درز در لوله های فولادی برق مانیسمان، این گروه از لوله ها مقاومت بسیار زیادی در برابر ضربه و فشار داشته و ترک و شکستگی در آنها ایجاد نمیشود و ضد انفجار خواهند بود.

کدام لوله برای سیم کشی برق مناسب است؟

لوله کشی و لوله کشی برق PVC: محصولات قوی و قابل اعتماد. PVC لوله کشی و PVC لوله کشی گزینه های بسیار خوبی برای استفاده در خانه یا تجاری هستند. استفاده از آنها دوام ، همه کاره و مقرون به صرفه است.

در گروه بندی دیگر می توان این لوله ها را با توجه به نوع روکش و گالوانیزه مورد استفاده در آنها تقسیم بندی نمود که عبارتند از:

 

لوله فولادی برق با گالوانیزه عمیق گرم

استفاده از فولاد برای افزایش مقاومت لوله ها در برابر ضربه تاثیر بسیار زیادی دارد، اما به منظور حفظ بدنه آنها در برابر نم و رطوبت و تماس با مواد خورنده و اکسیدکننده، روکش گالوانیزه برای آنها در نظر گرفته میشود. از مقاوم ترین نوع لوله های گالوانیزه فولادی برق می توان به گزینه هایی اشاره نمود که به طور کامل در حوضچه ای از روی مذب در حرارت بالا غوطه ور میشوند اشاره نمود. در این روش ضخامت لایه گالوانیزه بر روی لوله بالا بوده و به همین دلیل احتمال خراش و ساییدگی در آنها بسیار کم خواهد بود.

لوله فولادی برق - تابان پارس

کاربرد لوله فولادی سیاه برق

این لوله دارای کاربردهای فراوانی است که در اینجا به برخی از آن­ها اشاره می­کنیم. از آنجایی که لوله فولادی سیاه برق استحکام عالی و مناسبی دارد و احتیاجی به نگهداری و تعمیر ندارد کاربردهای فراوانی دارد.  استحکام این لوله برای انتقال گاز به مناطق شهری و روستایی ، محافظت از مجراهای سیم‌کشی کابل برق، و انتقال فشار هوا  و البته بخار آب، بسیار مناسب است. از دیگر سو در صنایع نفت و گاز جهت منتقل کردن میزان بالایی از روغن از بخش های صنعتی به سایر نقاط از این لوله بسیار مستحکم و قوی استفاده می­کنند. همان طور که می­بینید لوله فولادی سیاه برق بر خلاف نامی که بر روی آن گذاشته‌اند طیف وسیعی از کاربردها را در بر می­گیرد. وسعت استفاده از این لوله باعث شده که فروش آن بسیار افزایش پیدا کند و در صنایع مختلف و برای نیازهای متنوع به سراغ این لوله بروند. اکثر استفاده‌کنندگان این لوله معتقدند که لوله سیاه بسیار سودمند است، به این خاطر اینکه نسبت به سایر لوله‌های فولادی نیاز چندانی به نگهداری نداشته و از قیمت بسیار بهتری نیز برخوردار است. از موارد دیگر استفاده این لوله می‌توان به انتقال گاز در بیرون و داخل خانه ، نقل و انتقال فاضلاب های خانگی و استفاده در چاه آب اشاره کرد. البته باید بدانید که استفاده ا این لوله به هیچ‌وجه برای لوله‌کشی آب آشامیدنی مناسب نیست، به این دلیل که بر اثر برخورد و مجاورت با رطوبت این لوله‌ها دچار خوردگی و زنگ‌زدگی می­شوند  و همین طور با گذشت زمان  مواد معدنی درون لوله در آب آشامیدنی حل می­شود.

لوله کاندوئیت برق با گالوانیزه سرد

از دیگر روکش های مورد استفاده بر روی لوله های فلزی برق می توان به گالوانیزه سرد اشاره نمود که حوضچه های روی مذاب در خط تولید آنها حذف میشود. به جای این روش از پودر نمک روی استفاده میشود و به همین دلیل مقاومت این لوله ها در برابر خراش کمتر از گالوانیزه گرم خواهد بود.

 

لوله فلزی برق رنگی

از ضعیف ترین لوله های مورد استفاده برای قرار دادن کابل های برق در آن می توان به لوله هایی اشاره نمود که دارای بدنه فلزی بوده و روکش رنگ برای آنها در نظر گرفته میشود. استفاده از رنگ برای این لوله ها تا حد کمی از زنگ زدگی آنها جلوگیری خواهد کرد و به همین دلیل به مرور زمان کیفیت خود را از دست خواهند داد. این لوله ها از نظر قیمت در سطح ارزان تری نسبت به نوع گالوانیزه قرار میگیرند.

لوله فولادی قابل انعطاف : همان طور که از نام این گروه از لوله ها مشخص است، دارای انعطاف بوده و گزینه ای بسیار کاربردی برای محیط هایی می باشد که در آنها موتور برق با لرزش بالا موجود باشد.

 

اتصالات 

برای نصب و اجرای لوله فولادی برق در محیط های مختلف از اتصالات متفاوتی استفاده میشود که از جمله آنها می توان به کاندولت، مهره، تبدیل، سر لوله، انواع بست با پایه و بدون پایه، بست اسپیت و سه راهی درب دار، زانویی درب دار و دور دار و بوشن اشاره نمود. توجه داشته باشید که کیفیت اتصالات مورد استفاده برای این لوله ها اهمیت بسیار زیادی داشته و تضمین کننده اجرای ماندگار با طول عمر بالای لوله ها خواهد بود.

قيمت و نصب لوله فولادي برق در تهران

قیمت لوله فولادی برق  در تهران بر اساس چند فاکتور مهم تعیین می گردد که از مهم ترین آنها می توان به نحوه تولید و درزدار یا بدون درز بودن آنها اشاره نمود. با توجه به اینکه لوله های بدون درز ز سوراخ کردن شمش های فلزی تولید شده و روند ساخت آنها هزینه بر و زمان بر می باشد، به همین دلیل قیمت بیشتری نسبت به نوع درزدار دارند. علاوه براین، میزان ضخامت لوله ها نیز به شدت بر قیمت آنها تاثیر داشته و هر چه این مقدار بیشتر باشد، قیمت نیز افزایش پیدا خواهد کرد و بالعکس. همان طور که در طول متن نیز اشاره شد، قیمت لوله فولادی برق با گالوانیزه گرم بیشتر از گالوانیزه های سرد بوده و در زمان خرید لازم است به این موارد توجه داشته باشید.

 

قیمت لوله فولادی سیاه برق در تهران

لوله فولادی سیاه برق همان طور که گفته شد به علت استحکام بالا دارای مصارف وسیعی در صنایع و کاربری های مختلف به نسبت دیگر لوله‌ها است.در واقع این نوع لوله‌ها همچون روکش‌هایی کار می­کنند و یکی از کاربردهای آن این است که از کابل هایی که از داخل آن‌ها عبور می­کنند را محافظت نمایند. بکار گرفتن این نوع لوله‌ها همواره در تأسیسات منازل، هتل‌ها، ادارات ، فروشگاه‌ها و… کاربرد داشته است.

 

خرید لوله فولادی برق در تهران

با توجه به تنوع زیادی در این لوله ها و تفاوت هایی که در کیفیت و همچنین قیمت آنها وجود دارد، پیشنهاد می کنیم قبل از خرید لوله فولادی برق در تهران از مشاوره رایگان که توسط کارشناسان گروه تابان پارس ارائه می گردد استفاده نمایید.

آیا می توانم از PVC برنامه 40 برای برق استفاده کنم؟

زمانبندی 40 لوله سفت و سخت PVC ، آرنجها ، که به طور خاص برای استفاده در زیر زمین مشخص شده اند ، برای استفاده در زیر زمین فقط با دفن مستقیم یا محاصره در بتن مناسب هستند. فهرست UL می گوید که 80 و 40 را می توان در تاسیسات بالا و زیرزمینی استفاده کرد.

هدایت و عبور سیم های برق از بخش های مختلف ساختمان ها نیاز به در نظر گرفتن موارد ایمنی داشته و تا حد امکان باید شرایطی را فراهم نمود که از آسیب وارد شدن به بدنه آنها و قطع شدن اتصالات جلوگیری شود. از جمله راهکاری مناسب در این زمینه می توان به استفاده از لوله فولادی برق اشاره نمود که سیم های برق در آنها قرار گرفته و در مسیر مورد نظر هدایت میشوند. این لوله ها اغلب از فلزات تولید میشوند تا در برابر نم و رطوبت و همچنین ضربه و فشار و نوسانات دمایی مقاومت ایده آلی داشته و از کابل های برق در شرایط مختلف از جمله آتش سوزی محافظت کنند.

  • لوله فولادی برق بدون درز
  • لوله فلزی درزدار برق
  • لوله فولادی برق با گالوانیزه عمیق گرم
  • لوله کاندوئیت برق با گالوانیزه سرد

از ضعیف ترین لوله های مورد استفاده برای قرار دادن کابل های برق در آن می توان به لوله هایی اشاره نمود که دارای بدنه فلزی بوده و روکش رنگ برای آنها در نظر گرفته میشود. استفاده از رنگ برای این لوله ها تا حد کمی از زنگ زدگی آنها جلوگیری خواهد کرد و به همین دلیل به مرور زمان کیفیت خود را از دست خواهند داد. این لوله ها از نظر قیمت در سطح ارزان تری نسبت به نوع گالوانیزه قرار میگیرند.

1 Comment
  1. رضائی گفت:

    سلام
    ممنون از مطالب عالیتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
× پشتیبانی