تفاوت لوله فولادی برق درزدار و بدون درز

تعریف لوله بدون درز

لوله های مانیسمان که با نام های بدون درز نیز شناخته میشوند. در اصطلاح علمی به آنها سیم لس ( Seam-less ) گفته میشود. لوله بدون درز لوله های فولادی هستند که در فرآیند تولید آنها از انواع روشهای جوش فلرات استفاده نمیشود . و تفاوت دیگر آنها در ماده اولیه به کار رفته در آن ها می باشد . در تولید لوله های مانیسمان از مقاطع فولادی به شکل شمش و از طریق حرارت و کشش و غلطک و عبور از زره و همچنین نیروهای گریز از مرکز استفاده میشود. در صنایع مختلف به لحاظ متریال و مواد اولیه سازنده آن بالاتر و با کیفیت بهتر و همچنین یکنواختی بیشتر را به همراه دارد. عدم جوش و آسیب پذیری و عمل فشار بیشتر بیشتر مورد استفاده فراوان قرار میگیرد . ما قصد داریم در این مقاله تفاوت لوله فولادی برق درزدار و بدون درز را شرح دهیم.

اساساً لوله فولادی برق بدون درز به روش های زیر تولید می شوند:
۱- تولید لوله از بیلت: در این حالت شمش مبنای تولید لوله پس از گرم شدن تادرجه حرارت تعریف شده ، در قالب مربوطه قرار گرفته و یک سنبه از مرکز آن شلیک می‌گردد تا لوله مورد نظر حاصل شود. پس از تولید، این نوع لوله ها در کوره های مخصوص، تحت عملیات حرارتی و تنش گیری قرار می‌گیرند.
۲- تولید لوله فولادی برق بدون درز به صورت ریخته‌گری گریز از مرکز: در این روش ذوب،لوله در مجموعه گریز از مرکز ریخته شده و پس از شکل گیری، از قالب مربوطه تخلیه می گردد.

تعریف لوله درز دار:

در این روش رول ورق با ضخامت مورد نظر وبر اساس سایز لوله برش خورده وپس از عبور از غلطکهای نورد به شکل گرد در می آیندوپس از آن درز بوجود آمده جوشکاری شده وبه مرحله تست وکونیک میروند این روش اصطلاحاً روش نورد نامیده می شود این روش بیشتر جهت تولید انواع پروفیلهای مورد مصرف در ساختمان وتولید لوله های شوفاژی ولوله های گازی مورد مصرف در لوله کشی ساختمان بکار می روند .

تفاوت لوله فولادی برق درزدار و بدون درز-1

تفاوت لوله فولادی برق درزدار و بدون درز:

  • اولین تفاوت لوله فولادی برق درزدار و لوله بدون درز در مواد اولیه تشکیل دهنده ی آن ها می باشد.
  • دومین تفاوت اصلی آنها در این است که در فرآیند تولید لوله های درزدار از جوشکاری استفاده می شود ولی در تولید لوله های بدون درز از جوشکاری استفاده نمی شود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
× پشتیبانی