کلید و پریز لمسی

کلید لمسی - تابان پارس


پادکست کلید لمسی

عناوین :

تامین روشنایی در شب و محیط‌های تاریک، از نیازهای ضروری بشر است‌. نیاز یه روشنایی باعث شد تا بشر کم کم از یک منبع روشنایی برای محل زندگی خود استفاده کند‌. رفته رفته تامین روشنایی برای محل زندگی تکامل یافت و استفاده از لامپ و سیستم برق کشی و کلید برق در خانه‌ها به وجود آمد‌.

اما علم هر روز در حال پیشرفت و مدرن شدن است. امروزه کلید لمسی کم کم جایگزین کلید‌های برق سنتی‌ می‌شود‌. کلید‌های لمسی نسل جدید با زیبایی و کارایی فوق العاد‌ای که دارند رواج این نوع کلید با لمس انگشت دست کار‌ می‌کند و جالب است بدانید که عمر بیش‌تری نسبت به کلید‌های برق سنتی که با فشار دست روشن و خاموش می‌شدند دارد‌. زیرا جریان ثابت از آن‌ها عبور‌ می‌کند بنابراین دارای قدرت تفکیک بالا است و هم چنین در تکنولوژی ساخت آن از قطعات مکانیکی استفاده نشده است‌.

کلید و پریز لمسی به راحتی می تواند جایگزین کلید و پریزهای قدیمی شود و با توجه به تنوع زیادی که کلیدهای لمسی دارند می توانند به راحتی با دکوراسیون شما هماهنگ شوند. کلیدهای لمسی علاوه بر ظاهری زیبا و مدرن ، کیفیت زندگی شما را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل استفاده از کلید لمسی یا تاچ یکی از اولین قدم ها برای  تبدیل خانه و اداره شما به خانه و اداره هوشمند می باشد.

 

انواع کلید لمسی

 

  • کلیدهای لمسی پیزوالکتریک
  • کلیدهای لمسی مقاومتی
  • کلیدهای لمسی خازنی

 

کلید لمسی - تابان پارس

مقایسه دو مدل کلید لمسی

 

پیزو الکتریک: عملکرد این نوع از کلید لمسی بر حسب رفتار سرامیک‌های پیزو الکتریک و حساس به آن‌ها است در واقع سنسور آن‌ها به صورت خود تحریک بوده و در صورت تماس و لمس آن‌ها کلید عمل‌ می‌کند و تغییر وضعیت‌ می‌دهد‌. کلید‌های لمسی پیزو الکترولیک معمولا پشت یک سطح صاف ساخته‌ می‌شود‌. این کلید برق به واسطه پشتیبانی از واسطه‌ها به صورت مجازی، به عنوان محرک نیز عمل‌ می‌کنند که این قابلیت برای کلید‌های برق خازنی و مقاومتی وجود ندارد‌.

خازنی: از مزیت‌های این کلید لمسی کارکردن تنها با یک الکترود است‌. در این کلید ورودی به وسیله شارژر الکتریکی دریافت می‌شود‌. زمانی که کلید به وسیله انگشت انسان لمس‌ می‌شود ظرفیت خازن افزایش‌ می‌یابد زیرا با لمس انگشت خازن کلید شارژ و دشاژ‌ می‌شود تا تغیرات ظرفیت خازن شناسایی شود‌.  این نوع کلید‌ می‌تواند بر روی چوب، شیشه، پلاستیک و‌‌. ‌. ‌. نصب شود‌. یا کلید‌ می‌تواند به عنوان سنسور‌های مجاورتی کوتاه برد استفاده شود‌.

مقاومتی: در این کلید‌ها ورودی به وسیله شارژر الکتریکی دریافت نمی‌شود بلکه این ورودی به وسیله دو الکترود جای گذاری شده در آن کار‌ می‌کند که این دو الکترود به یکدیگر متصل هستند؛ این دو میزان مقاومت بین دو قطعه فلز را کاهش‌ می‌دهند و باعث شروع به کار کردن کلید لمسی مقاومتی‌ می‌شوند‌. این نوع کلید بیش‌تر برای کار‌های تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد و نسبت به کلید‌های خازنی رواج کم‌تری دارد‌. بنابراین هر کدام از انواع کلید لمسی مربوط به کاربری خاصی است و بهتر است قبل از استفاده از هر نوع، اطلاعات کافی درباره کارایی آن‌ها کسب کنید‌.

 

نکات مهم درباره کلید‌های لمسی

 

برخی از کلید‌های لمسی غیر هوشمند بوده و فقط با لمس انگشتان قابلیت روشن و خاموش کردن برق را دارند. ولی کلید‌های هوشمند علاوه بر آن قابلیت کنترل از راه دور به وسیله ریموت و یا به وسیله اپلیکشن نصب شده بر روی موبایل یا کامپیوتر را دارند‌. جالب است بدانید که کنترل آن‌ها به وسیله اپلیکشین در هر نقطه دنیا امکان‌پذیر است‌. کلید‌های لمسی به گونه طراحی و ساخته شده‌اند که در برابر روشن شدن ناگهانی همه برق‌ها مقاومت داشته باشند و مشکلی برای آن بوجود نیاید‌. در هنگام محاسبات الکتریکی باید استاندارد‌های لازمه به خوبی رعایت شود تا اطمینان و امنیت کافی وجود داشته باشد‌.

 

 

 

ساخت کلید لمسی

 

با بستن مدار دو ترانزیستور پشت سر هم و بستن مدار معروف به دارلینگتون‌ می‌توان به سادگی کلید لمسی یا لمسی ساخت‌. کلیدها یا حساسه‌های لمسی‌ می‌توانند به صورت دوقطبی یا تک قطبی طراحی و ساخته شوند‌.

کلید لمسی دو قطبی : این مدار با دنبال هم بستن دو ترانزیستور درست‌ می‌شود‌. به این نوع مداربندی ترانزیستورها مدار دارلینگتون گفته می‌شود. در ساخت مدار کلید لمسی تک قطبی نیز از پشت هم بستن دو ترانزیستور، همان مدار دارلینگتون، استفاده‌ می‌شود‌. دراینجا هم باید برای ترانزیستورهای مدار از انواع دارای ضریب بالای تقویت جریان، مانند آنچه در مدار پیشین معرفی شد، استفاده گردد‌.

 

مدار کلید لمسی

 

در ساخت صفحه مدار کلید لمسی‌، به یک قطعه از جنس ورق فلزی به اندازه ۱ سانتی متر مربع نیاز است‌. می‌توان این قطعه فلز را می‌توان به سادگی و با استفاده از ابزار برش فلز یا با استفاده از روکش‌های فلزی نظیر کاغذ آلومینیوم خم کرده و  صفحه  ساخت. برای تنظیم کردن مدار، آن را به تغذیه متصل کرده و مقاومت را تغییر‌ می‌دهیم‌. اگر رله در وضعیت ابتدایی در حالت فعال باشد، همان کار دوباره انجام‌ می‌شود تا رله غیر فعال شود‌.

مشخصات فنی کلید لمسی:

 

-جریان خروجی هر پل 4 آمپر می باشد.

-توان مصرفی کلیدها یک وات می باشد.

-محدوده دمای کاری هرکلید هوشمند بین 10- تا 50+ سانتیگراد می باشد.

-محدوده ولتاژ دمای کاری هر کلید هوشمند 100 تا 240 ولت متناوب می باشد.

-ابعاد پنل کلیدهای هوشمند8.5 /8.5 سانتی متر می باشد.

-حداکثر رطوبت مجاز برای کلیدهای لمسی در محل نصب حداکثر 70 درصد می باشد.

ویژگی استفاده از کلیدهای لمسی:

 

-جایگزینی با کلیدهای فعلی و سنتی شما با کلیدهای لمسی بدون هیچ گونه تخریب و تغییر

-دارای تنوع رنگهای مختلف شامل سفید، مشکی، بژ و رنگهای سفارشی بریا موارد تیراژ بالا

-قابلیت نصب آسان در قوطی کلیدهای موجود در بازار و سازگار با سیم کشی سنتی

-قابلیت کنترل توسط ریموت و تبلت ، موبایل و اینترنت، پیامک و ……

-قابلیت کنترل همزمان هرکلید لمسی با چهار ریموت در آن واحد

-سازگاری با ولتاژ ورودی بین 80 تا 240 ولت برای مناطق مختلف به صورت (مستقیم ، متناوب)

-کاهش هزینه ها و افزایش زیبایی ظاهری در صورت جایگزین کردن کلیدهای لمسی سه پل و چهارپل با کلیدهای تک پل و دوپل

 

 

فواید کلید و پریز لمسی:

 

1- کلید و پریز لمسی علاوه بر شیوه ی لمس مستقیم پل ها می توانند توسط ریموت کنترل و یا در خانه هوشمند، از روی مانیتور لمسی قابل دسترسی باشند.

2- هیچ گونه تداخلی در کارکرد مناسب و هماهنگ انواع کلید لمسی های موجود در بازار با طیف گوناگون لامپ های رشته ای، مهتابی، فلورسنتی ، هالوژنی و ال ای دی وجود ندارد.

3- نوع دیگری از کلید و پریز لمسی ، کلید های ترموستاتیکی می باشند که قابلیت انتقال دمای محیط به پردازنده مرکزی سیستم جهت برنامه ریزی و نمایش دمای محیط را دارند. علاوه بر این کلیدهای لمسی ترموستاتیک، قابلیت هماهنگ شدن با انواع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی منزل را داشته و می توانند با کنترلی هوشمند تاثیر بسزایی بر کاهش مصرف انرژی داشته باشند.

4- در ساخت برخی از کلیدهای لمسی از نور LED تحت عنوان(night light) بهره گیری شده و موقعیت این LED ها در صفحه نمایش کلید در نظر گرفته شده است. هدف از قرار دادن این آپشن علاوه بر بحث زیبایی شناسی داشتن دید مناسب در تاریکی می باشد.

نتیجه گیری

 

کلید لمسی یکی از تکنولوژی‌های کارآمد است که به سهولت و مدرن بودن زندگی کمک کرده است‌. این کلید‌ها با لمس انگشت دست یا حتی با کنترل ریموت و اپلیکیشن کامپیوتر یا تلفن همراه کنترل‌ می‌شوند و جایگزین خوبی برای کلید‌های برق سنتی هستند که با فشار دست خاموش و روشن‌ می‌شوند‌. با استفاده از این کلید‌ها‌ می‌توان به صرفه جویی در مصرف برق و کاهش خطر برق گرفتگی کمک شایانی کرد‌.

شرکت تابان  پارس یکی از تامین کننده های کلید و پریز لمسی  می باشد. کلیدهای لمسی  یکی از روشهای اقتصادی برای مدرن سازی خانه یا دفاتر اداری باشد. برای مطالعه بیشتر در مورد قیمت لوله پی وی سی برق در تهران روی لینک  آبی رنگ کلیک کنید.

سوالات متداول

1کلید لمسی چیست ؟
کلید‌های لمسی نسل جدید با زیبایی و کارایی فوق العاد‌ای که دارند رواج این نوع کلید با لمس انگشت دست کار‌ می‌کند و جالب است بدانید که عمر بیش‌تری نسبت به کلید‌های برق سنتی که با فشار دست روشن و خاموش می‌شدند دارد‌. زیرا جریان ثابت از آن‌ها عبور‌ می‌کند بنابراین دارای قدرت تفکیک بالا است و هم چنین در تکنولوژی ساخت آن از قطعات مکانیکی استفاده نشده است‌.
2کلید های لمسی چند نوع هستند ؟
کلید های لمسی سه نوع هستند :

  • کلید های لمسی پیزوالکتریک
  • کلید های لمسی مقاومتی
  • کلید های لمسی خازنی

3آیا همه ی کلید های لمسی هوشمند هستند ؟
برخی از کلید‌های لمسی غیر هوشمند بوده و فقط با لمس انگشتان قابلیت روشن و خاموش کردن برق را دارند. ولی کلید‌های هوشمند علاوه بر آن قابلیت کنترل از راه دور به وسیله ریموت و یا به وسیله اپلیکشن نصب شده بر روی موبایل یا کامپیوتر را دارند‌. جالب است بدانید که کنترل آن‌ها به وسیله اپلیکشین در هر نقطه دنیا امکان‌پذیر است‌.