اصول ایمنی در کار

هدف از اجرای مقررات ایمنی و دستورالعملهای مربوطه، امکان بوجود آمدن محیط سالم است به نحوی که کارگران بدون دغدغه خاطر و بدون ترس از خطرات صنعت بکار خود ادامه دهند. بدین ترتیب ترس از آینده نامعلوم که زائیده و معلول حوادث و سوانح در محیط کار می باشد در جامعه صنعتی ما رخت بر خواهد بست. بدون وجود مسئول ایمنی نه تنها قدمی در راه پیشرفت صنعتی برداشته نمی شود بلکه صنعت دچار هرج و مرج و از هم پاشیدگی شده و دیر یا زود به سوی زوال تدریجی سوق پیدا مینماید.

اصول ایمنی در کار و در واقع ایمنی در کار بعنوان حفاظت انسان و کارآیی او از صدمات و پیشگیری از صدمه دیدن انسان تعریف می شود. اولین تلاش انسان در جهت بهبود ایمنی 2000 سال پیش در کتاب تاریخ طبیعی Pliny و Elder آمده است. بعنوان مثال در این کتاب گفته شده که برای جلوگیری از استنشاق مواد سمی کارگران باید از ماسکهای حفاظتی استفاده نمایند و از اولین وسایل ایمنی لامپهای ایمنی معادن را می توان نام برد.

نکات ایمنی در کار

 • از انجام تعمیرات ضروری و مناسب در ساختمان‌ های محل کار اطمینان حاصل کنید.
 • در حفظ و نگهداری تجهیزات ایمنی موجود در محل کارتان دقت لازم را داشته باشید
  تا ایمنی و بازدهی مورد نظر، همواره قابل دست‌ یابی باشد.
 • هرگونه عیب و نقص در محیط کاری را سریعاً برطرف نمایید،
  یا اقدامات لازم برای حفظ جان افراد در معرض خطر را به انجام برسانید.
 • احتیاط‌ های لازم برای جلوگیری از سقوط افراد یا اشیاء،
  از لبه‌ ها و کناره‌ های باز همانند، نرده‌ ها و حفاظ‌ ها را داشته باشید.
 • هرگونه حفره در کف محل کار را با حفاظ بپوشانید.
 • فضای کافی برای حرکت و دسترسی ایمن داشته باشید.
 • اگر لازم است، از شیشه‌ های نشکن استفاده کنید.

تعريف ايمني :

ايمني عبارت از علم و هنر پيشگيری از حادثه و  عوامل ايجاد حادثه است

فرهنگ ايمني در کار culture safety

فرهنگ ايمني محصول ارزشها، گرايش ها، ادراکات صلاحيت ها و الگو های رفتاری فردی و گروهي کارکنان است ، که بوسيله آن ميزان تبعيت کارکنان از مديريت ايمني و بهداشت سازمان مشخص مي گردد.

دیگر محصولات تابان پارس


 1. از انجام تعمیرات ضروری و مناسب در ساختمان‌ های محل کار اطمینان حاصل کنید.

2. در حفظ و نگهداری تجهیزات ایمنی موجود در محل کارتان دقت لازم را داشته باشید . تا ایمنی و بازدهی مورد نظر، همواره قابل دست‌ یابی باشد.

3. هرگونه عیب و نقص در محیط کاری را سریعاً برطرف نمایید،یا اقدامات لازم برای حفظ جان افراد در معرض خطر را به انجام برسانید.

4. احتیاط‌ های لازم برای جلوگیری از سقوط افراد یا اشیاء، از لبه‌ ها و کناره‌ های باز همانند، نرده‌ ها و حفاظ‌ ها را داشته باشید.

5. هرگونه حفره در کف محل کار را با حفاظ بپوشانید.

6. فضای کافی برای حرکت و دسترسی ایمن داشته باشید.

7. اگر لازم است، از شیشه‌ های نشکن استفاده کنید.

تجهیزات ایمنی

اصول ایمنی در کار

از دیگر تجهیزات ایمنی که باید در محیط کار فراهم باشد تجهیزات ایمنی در کار است. یک محیط کار باید از لحاظ ایمنی برای انجام کار آماده باشد. برای مثال باید از تجهیزات کار در ارتفاع، تجهیزات ایمنی مورد نیاز برای امن کردن محیط کار استفاده شود. این تجهیزات شامل تجهیزاتی ایمنی عمومی نیز می شود. هر فردی که برای کار و یا نظارت به محیط کار مراجعه می نماید باید تجهیزاتی استفاده نماید تا از بروز خطرات احتمالی پیشگیری شود. این تجهیزات شامل کلاه ایمنی، کفش ایمنی، در صورت نیاز دستکش ایمنی، لباس ایمنی و عینک ایمنی نیز می شود.

استفاده از تجهیزات ایمنی

استفاده از تجهیزاتی ایمنی یکی از مهمترین اصول ایمنی در کار است. کارفرما باید تجهیزات ایمنی را متناسب با نوع کار فراهم آورد و کارگران و مهندسان نیز باید تمامی آنها را مورد استفاده قرار دهند. از این تجهیزات می توان به :
لباس کار
کلاه ایمنی
دستکش ایمنی
عینک ایمنی
گوشی ایمنی
ماسک ایمنی
و کفش ایمنی اشاره داشت.
این تجهیزات برای هر حرفه خصوصیات و مشخصات خاصی دارد. بهتر است از بهترین انواع تجهیزات ایمنی و مطابق با استانداردهای جهانی استفاده کنید تا در حین کار خطری شما را تحدید نکند. شناخت انواع تجهیزات ایمنی و تهیه آن به عهده کارفرما می باشد.


برای خواندن مطالب درمورد کلید لمسی میتوانید:

 • از عدم وجود موانعی همانند کابل‌ ها در کف ساختمان محل کار راهرو ها و پله‌ ها اطمینان حاصل کنید.
 • سیستم‌ های مناسب برای تخلیه آب و رطوبت نصب نمایید.
 • از باز و بسته شدن و تنظیم پنجره‌ های باز شونده، اطمینان حاصل کنید.
 • تمام پنجره ها ، مخصوصا پنجره های سقفی را باید طوری طراحی و ساخته شوند که تمیز کردن آنها با ایمنی کامل باشد
 • خطر ریزش برف و تگرگ را توسط پاشیدن نمک و شن به حداقل برسانید
تصویر کلاه ایمنی

ایمنی در محیط کار

پاکیزگی در سیستم پنج سین مدیریتی ژاپن یعنی پاکیزگی انسان ماشین آلات مواد و محیط می باشد جهت دستیابی به صنعتی منضبط و کارگاهی تمیز با کارگران بهره ور و کاهش ریخت و پاش راهکارهای زیر توصیه می شود :

اصول ایمنی در کار

نظم و نظافت کارگاهی (House Keeping):
روزگاری فروش زیاد و یا تعداد کارکنان و بزرگی کارخانه موجبات افتخار یک شرکت را فراهم می آورد زیرا ظاهرا فروش بالا و تولید انبوه، کاهش هزینه تولید و سود بالاتر را تضمین می کرد. در دیدگاه جدید مدیریتی مهارت کارگر خط تولید و نیز شرایط تولید و محیط کارخانه و کیفیت محصول است که تعیین کننده فروش و سود شرکت است.

چرا آموزش و آگاهی کارمندان در زمینه ایمنی کار مهم است؟

آموزش و آگاهی کارمندان در زمینه ایمنی کار مهم است زیرا به آنها کمک می‌کند که با دانش و مهارت‌های لازم برای ایمنی خود و دیگران آشنا شوند. آموزش‌ها می‌توانند بهبود وضعیت ایمنی و بهره‌وری کارمندان را تسهیل کنند و از وقوع تصادفات جلوگیری کنند.

چگونه می‌توان فرهنگ ایمنی کاری را ترویج داد؟

ترویج فرهنگ ایمنی کاری شامل ایجاد محیطی است که ایمنی به عنوان ارزشی برجسته در عملیات روزانه به حساب آید. تشویق کارمندان به گزارش مشکلات ایمنی، ترغیب به رفتارهای ایمنی و تشویق به مشارکت در ارتقاء ایمنی به ازای اقدامات پاداش‌بخش از جمله راه‌های ترویج فرهنگ ایمنی کاری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
× پشتیبانی