خانه هوشمند

خانه ی هوشمند چیست؟

خانه ی هوشمند یا Smart Home واژه ای است که این روزها به هدف بسیاری از کمپانی های مطرح حوزه فناوری تبدیل شده بطوریکه روزانه خبرهای زیادی در مورد عرضه فناوری‌های جدید در این عرصه به گوش می‌رسد. اما به واقع خانه هوشمند به چه خانه ای گفته می‌شود و خصوصیات یک خانه هوشمند چیست؟

زمانی که ما از گوشی های همراه معمولی به سمت گوشی های هوشمند حرکت کردیم، جهشی بزرگ در ارتباطات را شاهد بودیم. به جای اینکه فقط قادر به ایجاد تماس و ارسال پیام های متنی باشیم، اکنون با تلفن های هوشمند به اینترنت متصل می‌شویم، ایمیل می فرستیم، پیام‌های لحظه ای ارسال می‌کنیم، فایل‌های مورد نیازمان را دانلود می‌کنیم و بسیاری کارهای دیگر که به ارتباطات نیاز دارند را انجام می دهیم.

در مورد خانه های هوشمند نیز وضعیت به همین منوال است. تفاوت اصلی خانه‌های هوشمند با خانه های معمولی در این است که همه ی وسایل در خانه های هوشمند به یکدیگر متصل هستند و با یک دستگاه مرکزی کنترل می شوند.

 

تصویر خانه ی هوشمند

 

اجزای خانه ی هوشمند

در خانه ی هوشمند کنترل آب و هوا، سیستم‌های روشنایی، لوازم خانگی، قفل‌ها و انواع مختلف دوربین‌ها و مانتیورها از هر جای خانه و حتی دور از خانه امکان‌پدیر است. معمولا هر خانه شامل موارد زیر است:

  • کنترل دما
  • کنترل روشنایی
  • پرده‌های برقی و سایر تجهیزات موتوری
  • سیستم مدیریت مصرف انرژی
  • سیستم امنیتی
  • سیستم صوتی (با پوشش کامل منزل)
  • سیستم صوتی – تصویری
  • تجهیزات ارتباطی بین کاربران و سیستم

مزایای یک خانه ی هوشمند چیست؟

داشتن یک خانه ی هوشمند باعث می شود بتوانید کارهای زیادی را با زحمت کمتری انجام دهید. کارهایی مانند تنظیم تهویه، خاموش کردن لامپ ها، روشن مایکروفر برای گرم کردن غذا و غیره. شما می توانید برای وسایل خانه ی خود زمانبندی نیز تعیین کنید، بنابراین یکسری کارها در ساعات خاصی از روز به صورت خودکار انجام خواهند شد.این خانه ها بهره وری از انرژی را نیز افزایش می دهند و باعث می‌شوند در آخر ماه مبلغ قبض‌های استفاده از وسایل گرمایشی و سرمایشی شما را سورپرایز کند.

وسایل موجود در بازار برای هوشمندسازی خانه

هم اکنون وسایل زیادی برای هوشمند سازی خانه ها در بازار موجود است، و با گذر زمان تعداد بیشتری در حال ورود به بازار هستند. لامپ ها یکی از این وسایل است که به شما اجازه می‌دهد برای روشن و خاموش کردنشان زمان بندی خاصی تعریف کنید و یا به حرکات شما عکس العمل نشان می‌دهند، یا بدون نیاز به دست زدن به کلید لامپ، می‌توانید آن را توسط گوشی خود خاموش کنید.

یکی از وسایل هوشمندی که ممکن است شما بیشتر با آن آشنا باشید تلویزیو‌ن‌های هوشمند است که به اینترنت متصل شده و می توان با آن ها محتواهای گوناگون را مشاهده کرد. البته وسایل هوشمند دیگری مانند، یخچال فریزرها، اچاق گازها، تشخیص دهنده‌های دود ، قفل های هوشمند و … نیز وجود دارند که استفاده همزمان از همه ی این وسایل هوشمند به شما کمک خواهد کرد تا به آسانی خانه خود را کنترل کنید.

خانه هوشمند بیسیم

خانه هوشمند بیسیم در تمامی اجزای ساختمان به صورت خودکار عمل می‌کند تا رفاه و آسایش را برای ساکنین فراهم کند.  با هوشمندسازی ساختمان، سیستم روشنایی به صورت خودکار میزان روشنایی خانه را طوری تنظیم نموده که باعث کاهش مصرف انرژی شود. همچنین دمای محیط خانه به صورت لحظه ای سنج شده و دمای مطلوب برای ساکنین به صورت خودکار تنظیم می شود.

 

خانه هوشمند

آموزش خانه هوشمند

آموزش خانه هوشمند امروزه به یکی از به روز ترین تکنولوژی‌های صنعت ساختمان تبدیل شده است که معمولا در اکثر ساختمان‌ها از این تکنولوژی استفاده شده است. در طراحی سامانه با توجه به اختیاراتی که وجود دارد، ابتدا باید به ارزیابی هزینه‌های جاری پرداخت. در این مورد باید به بازدهی مصرف انرژی و صرفه جویی ان توجه داشت. محل و جهت ساختمان، ثبات دما، تاثیر باد، اب و هوا، روشنایی و تهویهٔ طبیعی اهمیت زیادی دارند. در ساختمان‌هایی که مصرف بالای انرژی دارند باید حتماً یک آنالیز بر روی هزینهٔ دوره‌ای زندگی انجام شود و بر این اساس به طراحی اصولی پرداخت که در واقع تاثیر مستقیم بر هزینه‌ها دارند.

هوای مطبوع با ابزار هوشمند کنترل کیفیت هوا

ابزارهای تهویه هوای هوشمند، راهی عالی برای کنترل بهتر کیفیت هوای خانه و محل کار شماست. البته سیستم های تهویه مطبوع هوشمند به دلیل جدید بودن گران قیمت هستند. اما با این وجود منجر به صرفه جویی در هزینه های طولانی مدت شما می شوند.

ابزارهای هوشمند کنترل کیفیت هوا در انواع مختلفی ( قابل نصب بر روی پنجره، قابل حمل، دیواری، اسپلیت و ..) عرضه می شوند. بنابراین شما می توانید متناسب با نیاز خود یکی از آنها را انتخاب نمایید. سیستم های تهویه مطبوع هوشمند به طور معمول به ریموت نیاز ندارند. آنها پس از راه اندازی از طریق یک دستگاه متصل به Wi-Fi و اینترنت به راحتی قابل کنترل هستند.

 

تفاوت هوای مطبوع با ابزار هوشمند کنترل کیفیت هوا و سیستم تهویه مطبوع معمولی

به طور کلی در مبحث تهویه مطبوع به تامین هوای مطبوع از نظر کنترل دما (سرمایش)، رطوبت (رطوبت زن و رطوبت گیر)، کاهش آلودگی (تصفیه کننده هوا ) و دیگر موارد جهت آسایش و سلامت انسان توجه شده است.

سیستم تهویه مطبوعی که مدت هاست در خانه ما ایرانی ها مورد استفاده قرار می گیرد، کولر آبی است. با گذشت زمان اسپلیت دیواری به همراه پکیج دیواری مستقل و رادیاتور نیز به این سیستم تهویه مطبوع اضافه شدند. اما هم اکنون علاوه بر تجهیزات تهویه مطبوع معمولی، با پیشرفت قابل توجه تکنولوژی خانه های هوشمند، ابزارهای هوشمندی نیز برای کنترل کیفیت هوا در محیط خانه و محل کار طراحی شده و در بازار به فروش می رسند. در اینجا به مقایسه ایجاد هوای مطبوع با ابزار هوشمند کنترل کیفیت هوا و سیستم تهویه مطبوع معمولی و سنتی می پردازیم.

امکان کنترل از راه دوربزرگترین تفاوت میان ابزار هوشمند کنترل کیفیت هوا و یک سیستم تهویه مطبوع معمولی در این است که به جای تنظیمات دستی و حضوری می توانید دما را با استفاده از کامپیوتر و یا تلفن همراه خود کنترل کنید. بنابراین اگر از خانه یا محل کار خود دور هستید، می توانید به راحتی دمای محیط را مطابق با نیاز خود به صورت خودکار تنظیم نمایید.

در این صورت وقتی به محل مورد نظر برگشتید از همان ابتدا از هوای مطبوع موجود احساس خوشایندی خواهید داشت و دیگر به مصرف انرژی زیاد برای تغییر ناگهانی دما نیازی ندارید. علاوه بر این شما می توانید سیستم هوای مطبوع هر کدام از فضاهای خانه را بر حسب نیاز و به صورت جداگانه روشن و خاموش کرده و تنظیم نمایید.

کاهش مصرف انرژی

آیا از میزان مصرف انرژی دستگاه تهویه هوای خانه خود خبر دارید؟ از بزرگترین اشکالاتی که در یک سیستم تهویه مطبوع سنتی و غیر هوشمند وجود دارد نیاز به حضور کامل شما در محیط برای کنترل دما و میزان مصرف انرژی آن است. اگر سیستم های سنتی تهویه هوا مانند کولرهای آبی در زمان مسافرت شما در خانه مشغول به کار باشند احتمالا بعد از برگشت با یک قبض برق و آب بسیار سنگین مواجه خواهید شد!

ابزارهای هوشمند کنترل کیفیت هوا در کنار محاسبه خودکار مصرف انرژی از کارایی بالایی بر کاهش مصرف انرژی نیز برخوردار هستند. این ابزارها در واقع دارای سیستم هوشمند کنترل میزان مصرف انرژی اند و در صورت افزایش مصرف انرژی این موضوع را به کاربر اطلاع داده و یا به صورت خودکار خاموش می شوند. با استفاده از این سیستم های جدید شما می توانید هوای مطبوع و دلخواه خود را متناسب با برنامه و شرایط فعلی زندگیتان به بهترین شکل ممکن تنظیم کنید. بنابراین در هر زمان تغییری در برنامه زندگی شما رخ داد، در صورت عدم حضور در خانه یا محل کار می توانید به راحتی این سیستم را از راه دور کنترل کنید.

راه اندازی مجدد خودکار

اکثر سیستم های تهویه مطبوع هوشمند موجود در بازار با یک عملکرد ساده مجدداً راه اندازی می شوند. این ویژگی موجب می شود تا به راحتی با فشار دادن یک دکمه آنها را بازیابی کنید. به این ترتیب شما می توانید قبل از ورود به خانه در یک روز گرم تابستانی به کمک تلفن همراه خود سیستم تهویه هوا را روشن کرده و حالت خنک کننده سریع آن را فعال کنید.