پوشش سینی کابل

پوشش سینی کابل

مرسوم ترین روش برای پوشش سینی کابل، روش گالوانیزه کردن آنهاست، این پوشش علاوه بر مقرون به صرفه بودن در مقابل مواد شیمیایی محیطی دارای مقاومت بالایی می باشد.
گالوانیزه کردن سینی کابل به دو روش گرم و سرد صورت میگیرد، گالوانیزه گرم : که از ورقهای سیاه برای ساخت آن استفاده می شود و پس از اتمام ساخت سینی را در حمام فلز روی مذاب غوطه ور می کنند که در انتها فلز روی، سطح داخلی و خارجی سینی را می پوشاند.معمولا” برای محیط های مرطوب و فضا های آزاد استفاده می شود. گالوانیزه فابریک : که از ورقهای گالوانیزه برای ساخت آن استفاده می شود و معمولا” برای مکان‌های مسقف استفاده می‌شوند.

 

پوشش سینی کابل

 

انواع پوشش سینی کابل:

(1) گالوانیزه سرد

 •  پرکاربرد ترین نوع پوشش برای سینی کابل، گالوانیزه کردن آن است. این پوشش مقرون به صرفه است، در مقابل طیف گسترده ای از مواد شیمیایی محیطی محافظت خوبی انجام می دهد و اگر دچار خراش یا برش بر روی بدنه خود نشود خود ترمیم بوده و آسیب نخواهد دید.
 •  فولاد مورد استفاده برای ساخت سینی کابل با استفاده از فرآیند الکترولیز به وسیله غوطه ور کردن آن در یک حمام نمک روی با روی (Zinc) پوشیده شده است. ترکیبی از کربنات، هیدروکسید و اکسید روی یک پوشش محافظ برای محافظت از روی تشکیل می دهند. مقاومت در برابر خوردگی به طور مستقیم به ضخامت پوشش و سختی محیط استفاده سینی مربوط می شود.

(2) پیش گالوانیزه

 •  پیش گالوانیزه کردن که به‌ عنوان آسیاب گالوانیزه و یا آسیاب غلتکی گالوانیزه نیز شناخته می شود، با عبور از کویل فولاد از طریق فلز مذاب روی به عمل می آید. سپس این کویل ها به اندازه مورد نیاز بریده شده و ساخته می شوند.
 •  مناطقی که به طور معمول در حین ساخت، مانند نواحی برش و جوش پوشش داده نمی شوند، توسط روی پوشانده می‌شوند که به عنوان یک آنود برای محافظت عمل می نماید. در حین جوشکاری، ناحیه کوچکی که به طور مستقیم تحت تاثیر گرمای جوشکاری قرار می‌گیرد، عاری از هر گونه آلودگی است اما همان فرآیند خود ترمیمی رخ می دهد.
 • G90  نیاز به پوشش 0.90 اونس روی در هر فوت مربع از فولاد، یا 0.32  اونس در هر فوت مربع در هر طرف ورق فلز نیاز دارد. مطابق با A653/A653M-06a، فولاد پیش گالوانیزه شده عموماً برای استفاده در فضای باز یا محیط های صنعتی توصیه نمی شود.

 

 

(3) گالوانیزه گرم

 •  پس از ساخته شدن و مونتاژ سینی کابل فولادی، کل سینی در حمام فلز مذاب روی غوطه‌ور می گردد، در نتیجه تمامی سطوح آن از جمله تمام لبه ها، سوراخ ها و محل های جوش پوشانده می شوند.
 •  ضخامت پوشش توسط مدت زمانی که هر بخش از سینی در حمام فوق الذکر غوطه ور می گردد و سرعت برداشتن آن، تعیین می گردد. گالوانیزه گرم نمودن سینی پس از ساخت، یک پوشش بسیار ضخیم تر از فرآیند پیش گالوانیزه ایجاد می کند. حداقل 3.0  اونس در هر فوت مربع  از فولاد یا 1.50  اونس در هر فوت مربع در هر طرف ورق (بر اساس ASTMA123، طبقه بندی 65).
 •  این فرآیند برای سینی کابل مورد استفاده در اکثر محیط های باز و بیرونی و بسیاری از کاربردهای صنعتی با شرایط بسیار سخت توصیه می شود.

انواع سینی کابل:

 سینی های کابل از فولاد، آلومینیوم یا پلاستیک تقویت شده فیبری (FRP) ساخته می شوند و در 5 نوع پایه در دسترس هستند:

 1.  سینی کابل نوع نردبانی یا نردبان کابل یا لدر کابل (Ladder Type Cable Tray)
 2. سینی کابل ساده یا ترانکینگ یا داکت (غیر مشبک) (Solid Bottom Cable Tray)
 3. سینی کابل مشبک (پانچ شده) (Trough Cable Tray)
 4.  سینی کابل کانالی (Channel Cable Tray)
 5. سینی کابل توری (سبدی) (Wire Mesh Cable Tray)