سرسیم ها و عملکرد آن

سرسیم ها اتصال دهنده های الکتریکی و یا قطعات فلزی هستند که برای اتصال مدار های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. نام دیگر سرسیم ها وایرشو است و می توانند به صورت اتصال موقت و یا اتصال دائمی در تاسیسات برقی مورد استفاده قرار گیرد. این قطعات فلزی برای حداکثر رسانایی ساخته شده و به دو نوع عایق و غیر عایق طراحی و تولید می شوند. اصلی ترین وظیفه سر سیم برقراری و تداوم جریان الکتریکی در مسیر انتقال است.

سرسیم - تابان پارس

انواع سرسیم ها

سرسیم ها با توجه به کاربرد بالایی که در اتصالات الکتریکی دارند دارای انواعی هستند مانند :

  • سرسیم رابط

سر سیم رابط به منظور اتصال دو انتهای یک سیم به یکدیگر استفاده می شود. این نوع اتصال، اتصالی دائمی است و باعث افزایش طول دو سیم  برای اتصالشان بهم می شود.

  • سرسیم دو شاخ یا چنگالی

سر سیم دو شاخ یا چنگالی همان طور که از نامش مشخص است دارای ظاهری دو شاخ است و به منظور پیچ کردن پیچ سوکت ترمینال به ترمینال استفاده می شود. از این سر سیم  برای اتصال سیم به پیچ هادی هم  استفاده می شود.

  • سرسیم گرد یا حلقوی

سر سیم حلقوی هم از مناسب ترین اتصالات برای اتصال سیم به ترمینال های پیچی است. در این نوع اتصال توجه به این نکته حائز اهمیت است که قبل از نصب ترمینال، باید پیچ ترمینال را کامل برداشته و بعد با گذاشتن آن پیچ را همراه با هم ببندید.

  • سرسیم فیشی نری

سر سیم فیشی نری دارای اندازه های گوناگونی هستند و مطابق با نیاز مصرف کننده ها با استاندارد قابل قبولی تولید شده اند. این نوع سر سیم در مقابل سر سیم فیشی مادگی به منظور اتصال موقت دو سیم به یکدیگر قرار می گیرد.

  • سرسیم فیشی مادگی

سر سیم فیشی مادگی هم دقیقا مقابل سر سیم فیشی نری به منظور اتصال موقت دو سیم مورد استفاده قرار می گیرد.

  • سرسیم سوزنی روکش دار

از سر سیم سوزنی روکش دار جهت جلوگیری از آسیب و یا صدمه به سیم در حالتی که سیم به صورت مستقیم به سلول ترمینال داخل می شود استفاده می شود. هم چنین از این برای بستن پیچ ترمینال به سیم هم بهره می گیرند.

سرسیم - تابان پارس

سایز سرسیم

یکی از این فاکتور های تفاوت سر سیم ها  با هم ، سایزشان است. سر سیم ها از جنبه سایز به  5/1، 5/2، 4، 6 تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی کاربرد انواع سایزشان می پردازیم.

  • سرسیم با سایز 5/1

این نوع سر سیم با سایز 5/1 از نوع سر سیم سوزنی است و اغلب در اتصال سلول ترمینال و یا بستن پیچ ترمینال کاربرد دارد. در رابطه با عملکرد یا کاربرد این سایز  می توان به کاربرد آن در ورودی سیم تا حداکثر 5/1 سانتی متری و برای اطمینان حاصل کردن از اتصال سلول ترمینال به سیم اشاره کرد.

  • سرسیم با سایز 5/2

سر سیم با سایز 5/2 از کیفیت و طول عمر بالایی برخودار است. این سایز در تابلو های برق کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد. البته شایان ذکر است که وظیفه اصلی این سایز سرسیم جلوگیری از صدمات به سلول ترمینال است.

  • سرسیم با سایز 4

از سر سیم با سایز 4 به منظور افزایش ایمنی اتصالات برقی و نیز پوشاندن رشته های برهنه مسی سیم ها استفاده می کنند. باید توجه داشت که حداکثر ورودی این سرسیم 4 سانتی متر است و با روکشی زرد رنگ و قیف مانند طراحی و تولید می شود.

  • سرسیم با سایز 6

از این سایز به منظور اطمینان حاصل کردن از اتصال سیم به ترمینال استفاده می کنند. کارایی سرسیم با سایز 6 در ورودی سیم حداکثر تا 6 سانتی متر است. در اغلب موارد جنس این سر سیم ها از نایلون یا  PVCاست و مانند سرسیم با سایز 4 ظاهری قیف مانند دارند.

خرید سرسیم

برای خرید سرسیم و یا وایرشو باید به فاکتور های مختلفی توجه داشته تا خرید کاربردی و مطلوبی را برای خود رقم بزنید. سایز سرسیم، قیمت، شرکت سازنده، نوع سرسیم و کیفیت آن از فاکتور های بسیار مهمی هستند که حتما هنگام خرید سرسیم باید به آن ها توجه داشته باشید. شما می توانید با مراجعه به وب سایت تابان پارس اطلاعات بیشتری در زمینه انواع سرسیم و… کسب کنید و با خدمات حرفه ای و محصولات این شرکت بیشتر آشنا شوید.

سرسیم - تابان پارس

قیمت سرسیم

از آن جایی که سرسیم ها دارای تنوع در سایز و کارایی هستند بنابراین قیمت واحدی ندارند. عمدتا متریال این قطعه از فلز است و قیمت فلز هم در بازار نوسانات زیادی دارد. تعیین قیمت این اتصال دهنده الکتریکی با توجه به قیمت فلز و… به صورت روزانه انجام می شود و دارای نوسان است. باتوجه به تنوع در سایز و نوع سرسیم یا وایرشو قاعدتا قیمت خرید آن هم متنوع است و به عوامل ذکر شده بستگی دارد.

سرسیم خودرو

استفاده از سر سیم برای برقراری اتصال ایمن در  سیستم برق  خودرو از اهمیت بالایی برخودار است. چون هر گونه اتصالی در سیستم برق خودرو علاوه بر خطر آفرین بودن برای سلامت انسان، می تواند به سایر قطعات خودرو آسیب بزند. استفاده از این قطعه به عنوان رابط کاربری در سیم کشی  برق خودرو الزامی است. سر سیم های مورد استفاده در سیم کشی خودرو اکثرا از جنس مس هستند و روکش عایق دارند.

سرسیم - تابان پارس

سرسیم مسی

سر سیم ها از نظر متریال انواع متفاوتی دارند. سر سیم مسی متداول ترین نوع آن است که به منظور برقراری اتصال و تدوام جریان بین دو سیم مسی مورد استفاده قرار می گیرد.

.

جعبه سر سیم

جعبه سر سیم یک جعبه ابزار کاربردی متشکل از انواعی از سر سیم های متنوع با سایز ها و مدل های مختلف است که به همراه ابزار پرس سر سیم‌ ها عرضه می شود. چون برای ایجاد اتصالات مختلف به کمک سرسیم استفاده از انواع مختلفی از آن مورد نیاز است، جعبه سر سیم می تواند پاسخی همه جانبه برای ایجاد انواع اتصالات به نیازهای کاربر بدهد.

سرسیم - تابان پارس

سخن آخر

تابان پارس برندی معتبر در زمینه طراحی و اجرای انواع پروژه های برق صنعتی و نیز تولید و عرضه انواع تجهیزات الکتریکی مورد نیاز برای پروژه های برق مانند انواع لوله های برق گالوانیزه، سینی کابل و اتصالات برقی است. شما با مراجعه به وب سایت تابان پارس می توانید اطلاعات بیشتری درباره سر سیم و اتصالات برقی دیگر کسب کنید.

سوالات متداول سرسیم  ها و عملکردشان

سر سیم چیست؟

سرسیم ها اتصال دهنده های الکتریکی و یا قطعات فلزی هستند که برای اتصال مدار های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. نام دیگر سرسیم ها وایرشو است و می توانند به صورت اتصال موقت و یا اتصال دائمی در تاسیسات برقی مورد استفاده قرار گیرد.

اصلی ترین وظیفه سرسیم چیست؟

اصلی ترین وظیفه سر سیم برقراری و تداوم جریان الکتریکی در مسیر انتقال است.

سرسیم خودرو چه کاربردی دارد؟

استفاده از سر سیم برای برقراری اتصال ایمن در  سیستم برق  خودرو از اهمیت بالایی برخودار است. چون هر گونه اتصالی در سیستم برق خودرو علاوه بر خطر آفرین بودن برای سلامت انسان، می تواند به سایر قطعات خودرو آسیب بزند استفاده از سر سیم به عنوان رابط کاربری در سیم کشی  برق خودرو الزامی است. سر سیم های مورد استفاده در سیم کشی خودرو اکثرا از جنس مس هستند و روکش عایق دارند.

Tags

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× پشتیبانی