سرسیم ها و عملکرد آن

سرسیم - تابان پارس

سرسیم ها اتصال دهنده های الکتریکی و یا قطعات فلزی هستند که برای اتصال مدار های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند به صورت اتصال موقت و یا اتصال دائمی در تاسیسات برقی مورد استفاده قرار گیرد. این قطعات فلزی برای حداکثر رسانایی ساخته شده و به دو نوع عایق و غیر عایق طراحی و تولید می شوند. اصلی ترین وظیفه سر سیم برقراری و تداوم جریان الکتریکی در مسیر انتقال است.

سرسیم از جمله محصولات بسیار مهمی است که در برق کشی ها از آن استفاده می کنند. معمولا این وسیله به منظور بستن سیم ها و کابل ها به صورت کاملا استانداردی در زیر پیچ هایی مانند مینیاتوری، ترمینال، کنتاکتور، کلید و پریز و… به کار می رود.

سرسیم ها دارای انواع مختلفی بوده که از جمله آن ها می توان به سوزنی، وایرشو، دوشاخ، گرد، کولری و… اشاره کرد. این محصولات همگی سرسیم نامیده می شوند و همانطور که از نام آن نیز مشخص است این محصول روی قسمت سری سیم یا همان قسمت هادی سیم قرار گرفته وبه کمک پرس فیکس می گردد. در ادامه این مطالب قصد داریم در مورد سرسیم اطلاعات کامل و جامعی در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر تا پایان همراه ما باشید!

بیشتر بخوانیم : لوله فلکسی چیست؟

انواع سرسیم ها

سرسیم ها با توجه به کاربرد بالایی که در اتصالات الکتریکی دارند دارای انواعی هستند مانند :

  • سرسیم رابط

سر سیم رابط به منظور اتصال دو انتهای یک سیم به یکدیگر استفاده می شود. این نوع اتصال، اتصالی دائمی است و باعث افزایش طول دو سیم  برای اتصالشان بهم می شود.

  • سرسیم دو شاخ یا چنگالی

سر سیم دو شاخ یا چنگالی همان طور که از نامش مشخص است دارای ظاهری دو شاخ است و به منظور پیچ کردن پیچ سوکت ترمینال به ترمینال استفاده می شود. از این سر سیم  برای اتصال سیم به پیچ هادی هم  استفاده می شود.

  • سرسیم گرد یا حلقوی

سر سیم حلقوی هم از مناسب ترین اتصالات برای اتصال سیم به ترمینال های پیچی است. در این نوع اتصال توجه به این نکته حائز اهمیت است که قبل از نصب ترمینال، باید پیچ ترمینال را کامل برداشته و بعد با گذاشتن آن پیچ را همراه با هم ببندید.

  • سرسیم فیشی نری

سر سیم فیشی نری دارای اندازه های گوناگونی هستند و مطابق با نیاز مصرف کننده ها با استاندارد قابل قبولی تولید شده اند. این نوع سر سیم در مقابل سر سیم فیشی مادگی به منظور اتصال موقت دو سیم به یکدیگر قرار می گیرد.

  • سرسیم فیشی مادگی

سر سیم فیشی مادگی هم دقیقا مقابل سر سیم فیشی نری به منظور اتصال موقت دو سیم مورد استفاده قرار می گیرد.

  • سرسیم سوزنی روکش دار

از سر سیم سوزنی روکش دار جهت جلوگیری از آسیب و یا صدمه به سیم در حالتی که سیم به صورت مستقیم به سلول ترمینال داخل می شود استفاده می شود. هم چنین از این برای بستن پیچ ترمینال به سیم هم بهره می گیرند.

سرسیم - تابان پارس
سرسیم - تابان پارس

سایز سرسیم

یکی از این فاکتور های تفاوت سر سیم ها  با هم ، سایزشان است. سر سیم ها از جنبه سایز به  5/1، 5/2، 4، 6 تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی کاربرد انواع سایزشان می پردازیم.

  • سرسیم با سایز 5/1

این نوع سر سیم با سایز 5/1 از نوع سر سیم سوزنی است و اغلب در اتصال سلول ترمینال و یا بستن پیچ ترمینال کاربرد دارد. در رابطه با عملکرد یا کاربرد این سایز  می توان به کاربرد آن در ورودی سیم تا حداکثر 5/1 سانتی متری و برای اطمینان حاصل کردن از اتصال سلول ترمینال به سیم اشاره کرد.

  • سرسیم با سایز 5/2

سر سیم با سایز 5/2 از کیفیت و طول عمر بالایی برخودار است. این سایز در تابلو های برق کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد. البته شایان ذکر است که وظیفه اصلی این سایز سرسیم جلوگیری از صدمات به سلول ترمینال است.

  • سرسیم با سایز 4

از سر سیم با سایز 4 به منظور افزایش ایمنی اتصالات برقی و نیز پوشاندن رشته های برهنه مسی سیم ها استفاده می کنند. باید توجه داشت که حداکثر ورودی این سرسیم 4 سانتی متر است و با روکشی زرد رنگ و قیف مانند طراحی و تولید می شود.

  • سرسیم با سایز 6

از این سایز به منظور اطمینان حاصل کردن از اتصال سیم به ترمینال استفاده می کنند. کارایی سرسیم با سایز 6 در ورودی سیم حداکثر تا 6 سانتی متر است. در اغلب موارد جنس این سر سیم ها از نایلون یا  PVCاست و مانند سرسیم با سایز 4 ظاهری قیف مانند دارند.

سرسیم کابل

به طور کلی سرسیم برای ثابت نگه داشتن سیم ها و جلوگیری از اتفاقاتی ناگوار که در اثر پارگی و قطع جریان برق اتفاق می افتد، استفاده می گردد. سال های متمادی و طولانی است که تابلوسازن از سرسیم برای ساخت تابلوهای برق صنعتی استفاده می کنند. در حال حاضر استفاده از سرسیم در برق کشی ساختمان های مسکونی نیز ضروری و بسیار مهم می باشد؛ چرا که عدم استفاده از آن باعث خسارت های جانی و مالی بسیاری شده است.

خرید سرسیم

برای خرید سرسیم و یا وایرشو باید به فاکتور های مختلفی توجه داشته تا خرید کاربردی و مطلوبی را برای خود رقم بزنید. سایز سرسیم، قیمت، شرکت سازنده، نوع سرسیم و کیفیت آن از فاکتور های بسیار مهمی هستند که حتما هنگام خرید سرسیم باید به آن ها توجه داشته باشید. شما می توانید با مراجعه به وب سایت تابان پارس اطلاعات بیشتری در زمینه انواع سرسیم و… کسب کنید و با خدمات حرفه ای و محصولات این شرکت بیشتر آشنا شوید.

سرسیم - تابان پارس

قیمت سرسیم

از آن جایی که سرسیم ها دارای تنوع در سایز و کارایی هستند بنابراین قیمت واحدی ندارند. عمدتا متریال این قطعه از فلز است و قیمت فلز هم در بازار نوسانات زیادی دارد. تعیین قیمت این اتصال دهنده الکتریکی با توجه به قیمت فلز و… به صورت روزانه انجام می شود و دارای نوسان است. باتوجه به تنوع در سایز و نوع سرسیم یا وایرشو قاعدتا قیمت خرید آن هم متنوع است و به عوامل ذکر شده بستگی دارد.

چرا بهتر است از سرسیم استفاده کنیم؟

همانطور که در بالا گفته شد سرسیم را به منظور بستن قسمت های هادی سیم که در زیر ترمینال ها قرار دارند، استفاده می شود. این محصولات در حال حاضر در مصارف خانگی و صنعتی به کار رفته و اهمیت آن ها را نمی توان در زمینه سیم کشی نادیده گرفت.

به عبارت دیگر در صورت عدم استفاده از سرسیم برای اتصال سیم به زیر پیج ممکن است هنگام سفت کردن پیج، سیم از زیر آن در رفته یا به درستی در زیر آن قرار نگیرد. به علاوه به هر دلیلی ممکن است سیم به چپ و راست متمایل شده و فشار لازمه به آن وارد نگردد. بنابراین برای وارد کردن فشار استاندارد روی قسمت هادی سیم و محکم کردن آن در زیر ترمینال باید از سرسیم استفاده کرد.

عدم استفاده از این محصول در سیم کشی در برخی مواقع نشتی جریان برق را به دلیل در آمدن سیم از ترمینال به دنبال دارد. نشتی جریان برق اتفاقی بسیار خطرناک بوده که در ترمینال ها باعث افزایش گرمای دستگاه شده و کارکرد آن را مختل می کند. در بدترین حالت نشتی جریان برق می تواند به آتش سوزی نیز منجر گردد.

حال با ذکر یک مثال به خوبی اهمیت استفاده از این محصول را برای شما شفاف سازی می کنیم. فرض کنید در سیم کشی یک واحد مسکونی برای بستن سیم در زیر پیج های کلید برق و پریزهای برق از سرسیم استفاده نکنیم، از همین رو سیم ها نیز به خوبی محکم نشوند و از زیر پیج خارج گردند در این صورت احتمال نشتی جریان برق تقریبا صد در صد خواهد بود. در بهترین حالت اگر محافظ جان در تابلو مینیاتوری وجود داشته باشد از نشتی با خبر شده و برق کل ساختمان را قطع می کند. معمولا در صورتی که جرقه هایی از برق در تابلو به وجود آید محافظ جان از نشتی باخبر می گردد.

سرسیم خودرو

استفاده از سر سیم برای برقراری اتصال ایمن در  سیستم برق  خودرو از اهمیت بالایی برخودار است. چون هر گونه اتصالی در سیستم برق خودرو علاوه بر خطر آفرین بودن برای سلامت انسان، می تواند به سایر قطعات خودرو آسیب بزند. استفاده از این قطعه به عنوان رابط کاربری در سیم کشی  برق خودرو الزامی است. سر سیم های مورد استفاده در سیم کشی خودرو اکثرا از جنس مس هستند و روکش عایق دارند.

سرسیم - تابان پارس

سرسیم مسی

سر سیم ها از نظر متریال انواع متفاوتی دارند. سر سیم مسی متداول ترین نوع آن است که به منظور برقراری اتصال و تدوام جریان بین دو سیم مسی مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانیم : لوله فولادی برق چیست؟

جعبه سر سیم

جعبه سر سیم یک جعبه ابزار کاربردی متشکل از انواعی از سر سیم های متنوع با سایز ها و مدل های مختلف است که به همراه ابزار پرس سر سیم‌ ها عرضه می شود. چون برای ایجاد اتصالات مختلف به کمک سرسیم استفاده از انواع مختلفی از آن مورد نیاز است، جعبه سر سیم می تواند پاسخی همه جانبه برای ایجاد انواع اتصالات به نیازهای کاربر بدهد.

سرسیم - تابان پارس

سرسیم کولری

این محصولات حالتی سوکتی داشته و باید در جایی که نری دارند نصب گردند. این محصول به شکل کشویی داخل نری کولر قرار گرفته و ایجاد اتصال به وسیله آن به شکل دائم یا موقت صورت می گیرد. از آنجایی که اتصال این محصولات به صورت موقت نیز انجام می شود بنابراین می توان به کمک فشار دست به دفعات متعددی اتصال را قطع کنیم. در صورت اتصال دائم نیز معمولا قسمت هادی سیم داخل روکش قیفی شکل آن قرار داده و سپس به کمک پرس آن ها را فیکس می کنند، بدین ترتیب هیچگاه نمی توان اتصال را قطع کرد.

این نوع از سرسیم ها در قسمت جلویی خود ورقه های فلزی داخل برگشته ای دارند که قسمت ابتدایی سیم نری را محکم نگه می دارد. از همین رو می توان این محصولات را در مکان هایی که لرزش زیادی دارند مورد استفاده قرار داد.

سایز سرسیم کولری

وب سایت تابان پارس یکی از فروشگاه های اینترنی عرضه کننده ابزارآلات برقی بوده که سایزهای مختلفی از این محصول را به مصرف کنندگان عرضه می کنند. در این فروشگاه اینترنتی می توانید انواع مختلفی از این محصولات با سایزبندی های مختلف پیدا کرده و خریداری کنید.

در تابان پارس سرسیم های کولری با توجه به اندازه سیم گیر برای 4 سایز مختلف مناسب می باشند. سایز بندی این محصول با توجه به رنگ بندی آن مشخص می گردد؛ رنگ قرمز آن مخصوص سیم های 1 و 1.5، رنگ آّبی آن معمولا برای سیم های 2.5 و رنگ زرد مخصوص سیم های 4 و 6 است.

جنس سرسیم کولری

سرسیم های موجود در تابان پارس از آلیاژ برنج ساخته شده اند، خلوص آلیاژ برنج به کار رفته در این محصولات 95.99 درصد می باشد. به علاوه این آلیاژ به وسیله قلع آبیاری شده بنابراین در مقابل اکسیده شدن به علت مجاورت با رطوبت و هوا بسیار مقاوم است.

برای ساخت قسمت پلاستیکی تمام سرسیم های موجود در تابان پارس از پی وی سی بسیار با کیفیت استفاده کرده اند، بهتر است بدانید که گرانول پی وی سی به کار رفته در ساخت این نوع محصولات قابلیت اشتعال نداشته و در مقابل عوامل محیطی چون حرارت بسیار مقاوم هستند. این محصولات را در بسته بندی های 100 تایی می توانید از تابان پارس با مناسب ترین قیمت و بالاترین کیفیت خریداری کنید.

سخن آخر

در این مطلب سعی داشتیم به طور کامل شما را با سرسیم آشنا سازیم، همانطور که گفته شد این محصولات باعث محکم نگه داشتن سیم در زیر پیج می شوند. به علت زمینه کاربردی سرسیم ها در ساخت آن ها از آلیاژ برنج استفاده می کنند؛ از همین رو با دوام و مقاوم بوده و باعث جلوگیری از صدمات جبران ناپذیر بسیاری می شوند. امیدواریم خواندن مطالب فوق برای شما مفید واقع شده و آگاهی و اطلاعات شما را افزایش داده باشد. از همراهی شما صمیمانه سپاسگذاریم!

تابان پارس برندی معتبر در زمینه طراحی و اجرای انواع پروژه های برق صنعتی و نیز تولید و عرضه انواع تجهیزات الکتریکی مورد نیاز برای پروژه های برق مانند انواع لوله گالوانیزه ، سینی کابل و اتصالات برقی است. شما با مراجعه به وب سایت تابان پارس می توانید اطلاعات بیشتری درباره سر سیم و اتصالات برقی دیگر کسب کنید.

سوالات متداول سرسیم  ها و عملکردشان

سر سیم چیست؟

سرسیم ها اتصال دهنده های الکتریکی و یا قطعات فلزی هستند که برای اتصال مدار های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. نام دیگر سرسیم ها وایرشو است و می توانند به صورت اتصال موقت و یا اتصال دائمی در تاسیسات برقی مورد استفاده قرار گیرد.

اصلی ترین وظیفه سرسیم چیست؟

اصلی ترین وظیفه سر سیم برقراری و تداوم جریان الکتریکی در مسیر انتقال است.

سرسیم خودرو چه کاربردی دارد؟

استفاده از سر سیم برای برقراری اتصال ایمن در  سیستم برق  خودرو از اهمیت بالایی برخودار است. چون هر گونه اتصالی در سیستم برق خودرو علاوه بر خطر آفرین بودن برای سلامت انسان، می تواند به سایر قطعات خودرو آسیب بزند استفاده از سر سیم به عنوان رابط کاربری در سیم کشی  برق خودرو الزامی است. سر سیم های مورد استفاده در سیم کشی خودرو اکثرا از جنس مس هستند و روکش عایق دارند.

Tags
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
× پشتیبانی