انواع مدل بست کمربندی پلاستیکی

برای نگهداری، دسته بندی و فرم کاری سیم و کابل های الکتریکی از بست کمربندی استفاده می کنند . بست کمربندی دارای کاربردهای دیگری مانند بستن لیبل بر روی تجهیزات تابلو برق و یا هدایت لوله خورطومی و کابل ، فرم کاری نهایی وایرینگ یا سیم کشی تابلو برق فیکس کردن نوار ماکارونی بر روی دسته کابل یا سیم و خیلی کاربردهای دیگر . در ادامه قصد داریم شما را با انواع مدل بست کمربندی پلاستیکی

انواع مدل بست کمربندی پلاستیکی بر اساس جنس ، به دو مدل زیر تقسیم می شوند :
  • بست کمربندی پلاستیکی پلی آمید ۶۶
  • بست کمربندی پلاستیکی پلی آمید ۴۶

بست کمربندی پلاستیکی از جنس نایلون ۶/۶ (پلی آمید ۶۶)، دارای شیار هایی روی قسمت داخلی بدنه بست می باشد که مکانیزم قفل شدن بست به واسطه گیر کردن قفل دندانه دار بست کمربندی به این شیارها می باشد. ارتفاع، فاصله، و زاویه این شیارها به نحوی طراحی شده است که امکان بستن بست کمربندی تنها در یک جهت و به سهولت و با کمترین نیرو ممکن می باشد، و امکان باز کردن یا شل کردن بست پس از بستن آن میسر نیست. جهت مقاوت بیشتر، این بست ها دارای طراحی یک تکه قفل و بدنه می باشد.با توجه به اینکه بست های کمربندی پلاستیکی از پلی آمید ساخته می شوند و پلی آمید هم نسبت به شرایط محیطی حساس و تاثیرپذیر می باشد بنابراین باید در مکان خشک و خنک نگهداری شوند. زمانی که بست کمربندی تهیه می نمایید آن ها را در کیسه های خلا قرار داده اند که تا قبل از استفاده نباید اقدام به باز نمودن کیسه نمایید و پس از باز کردن بسته بهتر است ظرف مدت ۳۰ روز از آن ها استفاده نمایید .یکی از استفاده های بست کمربندی پلاستیکی توسط پلیس و نیروهای نظامی جهت دست بند زدن موقت به بازداشت شدگان می باشد .

انواع مدل بست کمربندی پلاستیکی-1

بست کمربندی پلاستیکی از جنس نایلون ۶/۶:

بست کمربندی پلاستیکی دارای شیارهایی بر روی یک طرف خود می باشند که به دلیل وجود همین شیار و دندانه عمل بسته و قفل شدن بسادگی صورت می پذیرد. باتوجه به اینه این دندانه ها در یک طرف بست کمربندی پلاسیکی وجود دارند، در یک طرف می توان از آن استفاده نمود و هنگام استفاده باید قسمت دندانه دار در داخل قرار گیرد به نحوی که پس از بسته شدن سطح صاف بست در معرض دید باشد . البته نگران نباشید در صورتیکه بست کمربندی را خلاف جهت یاد شده استفاده نمایید قفل نمی شود و براحتی می توانید بست را باز نمایید .
امکان باز کردن یا شل کردن بست پس از بستن آن میسر نیستاین نوع بست های پلاستیکی در برابر نور خورشید و به صورت کلی در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاومت پایینی دارد و در صورتیکه در فضای باز یا Outdoor از آن استفاده نمایید پس از مدتی شکننده می گردد و ممکن است با کوچکترین تحریکی به دلیل پوسیدگی باز شود . ولی بدلیل پایین بودن قیمت این نوع بست کمربندی شاهد استفاده از آن هستیم.

بست کمربندی پلاستیکی از جنس نایلون ۴/۶ :

این نوع بست کمربندی دارای رنگ مشکی بوده و روش استفاده از آن هم مانند بست پلی آمید ۶۶ می باشد و تنها تفاوتی که دارد این است که این نوع بست در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم تر می باشد و همین دلیل باعث می شود که بتوان از آن در مکان های Outdoor و در معرض نور خورشید استفاده نمود . پس این نوع بست کمربندی را می توان در فضای باز و فضای مسقف استفاده نمود و معمولا قیمت بالاتری نسبت به بست کمربندی ۶۶ دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
× پشتیبانی