آبکاری سینی کابل

آبکاری سینی کابل یا فرآیند گالوانیزه کردن سینی کابل، فرآیندی است که آهن و فولاد از جمله ورق آهن که با آن مصنوعاتی چون سینی و نردبان کابل و…تولید میشود را با لایه نازکی از “فلز روی” پوشش میدهند . این عمل در بالا رفتن مقاومت فلز و جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی سینی کابل و نردبان کابل، نقش به سزایی دارد. در وان مذاب آبکاری که فلز روی به صورت مذاب در آن قرار دارد، سینی های کابل و سایر متعلقات به روش غوطه وری آبکاری میشوند ، به شرط آنکه سطح همه قطعات تمیزکاری شده تا فلز روی آب شده ، روی بدنه به طور کامل بنشیند .

روش های آبکاری سینی کابل

  • به روش آبکاری گرم (حرارت) که طبق توضیحات اشاره شده بالا، سینی کابل ها را در خزینه آبکاری با فلز روی مذاب فرو میبریم.
  • آبکاری سرد که در آن روش آبکاری توسط جریان برق انجام میشود که معمولاً کمتر از این روش استفاده میشود.

در مناطقی که رطوبت و خورندگی شیمیایی بالا وجود درد برای محافظت از سینی کابل ها گالوانیزه گرم یعنی آبکاری گرم انجام میشود که ایجاد این لایه محافظ از جنس فلز باعث مقاومت بیشتر و حفاظت از ان میشود. در شرایطی که برعکس رطوبت کمتر و خورندگی وجو ندارد از آبکاری سردبجای گرم استفاده میشود و ضخامت گالوانیزه کمتر خواهد بود. در بسیار از موارد در کارخانجات پاساژها پارکینگ ها و سوله ها از سینی کابل های گالوانیزه استفاده میشود که خود این امر باعث دسترسی راحت تر به کابل ها در صورت نیاز به کم و زیاد کردن سیم ها و هم چنین سرعت بالا در زمان نصب سینی کابل استکه معمولا از سینی کابل هایی با گالوانیزه سرد استفاده میشود.

از سینی کابل برای کابل کشی ها در تاسیسات الکتریکی و برای محافظت کردن و انتقال دادن کابل های برق در سقف ساختمان و زمین استفاده میشود و به همین خاطر هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ محافظت کاربرد فراوان دارد. در کف سینی سوراخ هایی تعبیه شده است تا در هنگام عبور جریان برق جریان هوا نیز عبور کند و باعث سرد شدن آن شود. سینی کابل ها از جنس های مختلفی ساخته میشوند هم از اهن رنگ شده و استیل و هم از پلاستیک.

آبکاری سینی کابل-1